Она је на предстаљању плана „Скок у будућност — Србија Експо 2027“ подсетила на истраживање ММФ-а, према којем земље које нису спремне за промене, могу да изгубе и до 40 одсто радне снаге.
“Добра вест је да је Србија спремна“, истакла је Брнабићева и навела да данас научни институт за вештачку интелигенцију у Србији запошљава 60 људи.
У наредном периоду, до 2027. године, најавила је да ће држава уложити око 70 милиона евра у вештачку интелигенцију, на шта долазе и улагања приватног сектора.
"Ми смо спремни, али морамо да идемо даље, и морамо да радимо више, и морамо да идемо брже. Зато ћемо у наредном периоду, до 2027. само у област вештачке интелигенције уложити око 70 милиона евра као држава. На то, наравно, долази и све оно што доноси приватни капитал, а што је већ кренуло да долази у Србију. Прва ствар, још један суперкомпјутер. На то ћемо уложити додатних 30 милиона евра, и то ћемо завршити до краја 2025. године", наводи Брнабић.
И поново ће, најавила је, дати бесплатно на коришћење младим људима, "како би они онда нама дали решења за примену вештачке интелигенције у областима као што је државна управа, саобраћај, енергетика, здравство".
"Додатно ћемо уложити између 150 и 200 милиона евра у додатну научну, истраживачку, иновациону инфраструктуру. Дакле, нови научно-технолошки паркови. И до 2027. године идемо на проширење још једне зграде научно-технолошког парка Ниш. Нови научно-технолошки парк у Крушевцу. Нови научно-технолошки парк у Чачку, односно проширење. Проширење у Београду, проширење у Новом Саду и читав иновациони дистрикт у Крагујевцу, у оквиру кога, поред државног дата центра, у оквиру кога ће бити и научно-технолошки парк. Плус, завршавамо у другом кварталу ове године коначно Центре изврсности за Крагујевац", рекла је премијерка.
БИО4 Кампус резултат стратешког деловања
Министарка науке, иновација и технолошког развоја Јелена Беговић рекле је да је пројекат БИО4 кампус резултат стратешког размишљања и стратешке одлуке државе да улаже у младе и да улаже у нове технологије и најавила да ће бити завршен до краја 2026. године.
"Настављамо да градимо окружења која ће омогућити нашим најбољима, нашим талентима, нашим младима да раде на идентичан начин, а можда и боље, у односу на цео свет. Ово је највеће, појединачно, највеће улагање у науку и младе икада у Србији, а могу да кажем и у ширем окружењу - 450 милиона евра ће бити уложено изградњу БИО4 кампуса", нагласила је минстарка.
Како је рекла, у оквиру БИО4 кампуса радиће најбољи истраживачи, најбољи професори, студенти - више од 4.000 њих.
"Наши таленти, али и наше компаније. И радиће на побољшању квалитета живота за наше грађане. То значи унапређено здравство, брзу, ефикасну, модерну дијагностику. То значи доступност модерним лековима, модерним терапијама, али и ефикасну пољопривреду, здраву и квалитетнију храну, и здраву животну средину. Све укупно бољи квалитет живота наших грађана", рекла је Беговић.
Нагласила је да ће то омогућити да се спречи одлазак најбољих и најпаметнијих и да се млади људи врате у Србију.
"Да све доведемо да раде у Србији и да наши млади постану заиста активни учесници, а видим их данас пуно у сали, у грађењу боље будућности Србије", истакла је министарка.