"Ниједан милиметар земље коју поседује Рио Тинто није резултат експропријације. Рио Тинто је понудио новац и ти људи су је добровољно продали. Ви не можете ту земљу да одузмете. Како да вам кажем, када неко пита је ли Рио Тинто негде отишао, па не, они људи поседују значајну количину земље, ако ништа друго", рекла је Брнабићева за ТВ Пинк.
Додала је да мора да подсети све оне који данас причају против Рио Тинта, да је Рио Тинто дошао у Србију нешто пре 2004. године, да су им 2004. године они који данас, како је рекла, пљују Рио Тинто, издали прве дозволе за истраживање.
"И не само то. 2006. године су Ђилас и екипа изменили закон о рударству на начин да експлицитно кажу да онај ко има истражна права, а они су Рио Тинто дали истражна права, има и експлоатациона права. Дакле, то је био Рио Тинто закон. 2006. године Србију није водио Александар Вучић, ни Ана Брнабић, ни било ко други од нас. Дакле, водили су је они који су данас, ваљда, против тог пројекта. Они су људи изменили закон о рударству", поручила је Брнабићева.
Она је објаснила да Влада Србије нема уговор са Рио Тинтом, али да они, пошто имају дозволу за истраживање, морају да добију дозволу за експлоатацију,
"Зато што је уложила новац. И не може да добије нико други. Осим ако се они сами не одрекну тога и не желе да експлоатишу. Они уложу новац, виде да ту нема ништа или то што су нашли није довољно профитабилно за експлоатацију, они одустају. Али држава не може то да да неком другом. Бивша власт је државу само угурала у том смеру", додала је Брнабићева.
Истакла је да на основу тога данас Рио Тинто може да тужи Србију и да се Рио Тинту не може тек тако одузети земља, зато што то значи да сте онда кренули у национализацију.
"Ако кренете у национализацију, онда у овој земљи, нема никакве правне сигурности, како за инвеститоре, тако за приватна лица. И јадна је та земља у којој би влада било шта на тај начин национализовала, тако да се ја свакако надам да ни будућа влада тако нешто неће покушавати да уради", поручила је Брнабићева.
Премијерка је нагласила и да је Рио Тинто огромна развојна шанса, у смислу зелене агенде, прецизирајући да би експлоатација литијума значила много бржу зелену енергију и да би прeдстављала ''шансу за зелену транзицију Србије''.
Додала је да је председник Александар Вучић потпуно јасно и отворено рекао шта он мисли о том пројекту, и да је он нешто о чему мора да се воде дебате у будућности.
Погледајте и: