ДРУШТВО

Преминуо композитор Зоран Ерић

Композитор Зоран Ерић преминуо је у 74. години, потврђено је Танјугу из организације БЕМУС фестивала.
Sputnik
Зоран Ерић је рођен 1950. у Београду. Дипломирао је и магистрирао композицију на Факултету музичке уметности (ФМУ) у класи Станојла Рајичића.
Усавршавао се краће време на Орфовом институту у Салцбургу и на мајсторском курсу Витолда Лутославског у Грожњану. Био је шеф Катедре за композицију, продекан ФМУ, потом проректор, а затим и ректор Универзитета уметности у Београду.
Његов опус обухвата дела различитих жанрова која су извођена у готово свим земљама Европе, САД, Кини и Аустралији, а изводили су их угледни домаћи и инострани ансамбли као што су гудачки оркестри „Душан Сковран“, Гудачи Гилдхола, Свети Ђорђе, Крајзлер лондонски гудачи, Загребачки солисти, 12 челиста Берлинске филхармоније, Камерни оркестар Детроита, Гудачки оркестар Кремља, Camerata Serbica, Банатска филхармонија, Симфонијски оркестар РТС-а, Collegium Musicum, Београдска филхармонија, Ирски камерни оркестар.
У његовом стваралаштву посебно место заузима и обиман циклус музике за позориште и филм. Сарађивао је са нашим најистакнутијим позоришном ствараоцима као што су Соња Вукићевић, Горчин Стојановић, Никита Миливојевић, Вида Огњеновић, Небојша Брадић, Ивана Вујић, Милан Караџић, Харис Пашовић, Дејан Мијач, Боро Драшковић, Егон Савин и други.
Компоновао је музику за многе позоришне представе: Медеја, Магбет, Процес, Птице, Хамлет, Краљ Лир, Живот је сан, Сан летње ноћи, Чекајући Годоа, Ружа ветрова, Симон чудотворац, Краљ Лир, Дама с камелијама, Бановић Страхиња, Каролина Нојбер, Корени, Антигона у Њујорку, Максим Црнојевић, Звер на месецу, Фредерик, Поглед у небо, Егзибициониста, Галеб, Посетилац, Мала трилогија смрти, Тврђава…
Добитник је великог броја награда и признања за своје стваралаштво међу којима су најзначајније Октобарска награда града Београда, YUSTAT Grand Prix за позоришну музику, две Златне мимозе за филмску музику, две Стеријине награде за позоришну музику, Велика златна медаља Универзитета уметности у Београду.
Једини је од српских композитора који је четвороструки добитник највећег признања у области музичког стваралаштва у Србији — Мокрањчеве награде.
Погледајте и:
Коментар