„Према мом мишљењу, амерички пројекат да од Украјине направи 'анти-Русију' већ је потпуно пропао“, изјавио је Рјабков.
Председник Русије Владимир Путин је раније изјавио да је Запад форсирао пројекат „анти-Русије“ у Украјини, подржавши државни преврат у тој земљи 2014. године.
Коментаришући актуелне односе Русије и САД и билатералне споразуме у стратешкој сфери, Рјабков је упозорио да је већина тих докумената изгубила актуелност услед дејстава Вашингтона, а да они који су и даље на снази могу постати жртве антируске политике САД.
„Што се тиче руско-америчког контекста, не видимо неопходност да на било који начин издвајамо тај елемент из масива договора, декларација и споразума са САД у стратешкој сфери, од којих је огромна већина сада изгубила актуелност кривицом Вашингтона. Они који су сачувани у било ком моменту могу постати жртве његове деструктивне антируске политике“, навео је Рјабков.
Према његовој оцени, у односима Русије и САД ситуација је сада таква да нема никакве основе за заједничке или усаглашене политичке акције, а посебно у области безбедности.
„У условима тоталног хибридног рата који Вашингтон води против нас, то није ни умесно, ни оправдано“, сматра дипломата.
Он је нагласио да се Русија и даље строго придржава количине наоружања прописане Споразумом о стратешком нуклеарном наоружању, додавши да постављање на борбено дежурство комплекса „Сармат“ не мења стратешку равнотежу.
„Руске стратешке нуклеарне снаге су организам који дише. Њихов састав се адаптира у складу с програмима модернизације не само укључивањем нових система, него и постепеним повлачењем старих комплекса из наоружања. Због тога нема оштрих скокова када је реч о количини оружја“, објаснио је Рјабков.
Према његовој оцени, иницијатива САД да у оквиру нуклеарне „петорке“ створе заједнички режим обавештавања о балистичким ракетним пробама нема никакву додатну вредност за Русију.
„Ми имамо одговарајуће споразуме са САД и Кином. Главно је, међутим, то да се у садашњим околностима јавља исто питање о политичкој сврсисходности и правовремености било каквих заједничких корака са Западом у области безбедности, ако се има у виду непријатељски руски курс, који остварују наши опоненти. Ми смо на то питање одговорили“, навеео је Рјабков.
Нуклеарну петорку чине Русија, Кина, Велика Британија, САД и Француска. У септембру је у Њујорку на маргинама Генералне скупштине Уједињених нација одржан састанак „петорке“ на нивоу експерата.