Подкаст

Србији нема „скока у будућност” без нових капацитета за производњу струје | Енергија Спутњика

Ако не буде изграђена Реверзибилна хидроелектрана Бистрица Србија „неће имати струје”, рекао је председник Републике Србије Александар Вучић представљајући програма “Скок у будућност - Србија ЕXПО 2027”.
Sputnik
Говорећи о улагањима на пољу енергетике, Вучић је рекао да је потребно кренути са изградњом Реверзибилне хидроелектране (РХЕ) Ђердап 3, да ће се градити РХЕ Ђердап 3 и додао да су у току завршни радови на ТЕ Костолац Б3, да Себија има велике пројекте изградње самобалансираних соларних електрана, као и ветроелектране Костолац. Набројао је друге пројекте из сектора енергетике, нафтовод Србија-Мађарска, као и гасна интерконекција према Северној Македонији, изградњу гасаних складишта…
У најкраћем, без нових капацитета за производњу електричне енергије нема ни привредног развоја. А хидросектор, дакле, Бистрица и Ђердап не само да су обновљиви, зелени извори струје већ ће омогућити и балансирање електроенергетског система, што је неопходно за даљи развој капацитета коришћења соларне и енергије ветра.
РХЕ Бистрица је од великог значаја за балансирање националног електроенергетског система, који ће омогућити петодневно складиштење електричне енергије, рекла је недавно министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић. Поред тога што је обновљив хидропотенцијал омогућује и најјефтинију производњу електричне енергије.
А уверили смо се током последњих неколико година не смао да цена електричне енергије уме да „скочи”до астрономских висина већ и да варијабилни обновљиви извори (сунце и ветар) умеју и те како да закажу.
О томе да се, због опредељења Србије ка производњи чисте енергије, не само због наплате ЦО2 таксе – што је ЕУ увела за струју произведену из угља, па и у термоелектранама које као гориво користе природни гас у данашњој „Енергији Спутњика” Јелица Путниковић разговара са стручњаком за енергетику Жељком Марковићем.
Саговорник „Енергије спутњика” питамо и који модел је прави пут у енергетској транзицији Србије, како би се обезбедила енергетска сигурност, јер без сигурног снабдевања енергентима, а електрична енергија је ту кључна, нема ни привредног развоја.

О емисији „Енергија Спутњика“

Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.
Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.
Коментар