Застава Уједињених нација више се не вијори на Косову и Метохији пошто су је приштинске власти скинули са јарбола на коме се, уз српску која је такође уклоњена, налазила испред општине Звечан на северу КиМ.
Уместо УН и српске заставе Приштина је на зграду Центра за социјални рад у овом месту поставила таблу са натписом „Република Косово“.
Приштина је одавно згазила УН уз помоћ Америке
Др Стевица Деђански, председник Центра за развој међународне сарадње, сматра да је ово чин којим Косово жели да стави до знања УН да их њихове одлуке не занимају, али и као вид протеста јер их не признају као државу, додајући да је у сваком случају реч о скандалу.
„Они овим само показују да њих не занима ништа сем што им каже Америка. Њих не занима ни међународно право ни Резолуција 1244 СБ УН, дакле, нити шта поштују, нити их нешто занима,“ каже Деђански.
Он такође примећује да је свака акција изгледа дозвољена кад је Приштина у питању а, како каже, само је питање докле ће то тако да траје. Такође је подсетио да непоштовање УН од стране Приштине траје почев од Ахтисаријевов плана, који Албанци са Косова тумаче као основу за своју независност и примењују га иако није прошао у Уједињеним нацијама.
„Знамо да план Мартија Ахтисарија, ико је био специјални изасланик УН за решавање косовске кризе, није добио зелено светло од Уједињених нација, али то косовским Албанцима није сметало да га фактички уграде у свој такозвани Устав, мада су и то урадили селективно, односно, само у тачкама које њима одговарају. То само показује да Приштина има дугогодишње непоштовање према Уједињеним нацијама као институцији, што је парадоксално јер свим снагама се боре да постану члан ове организације како би потврдили своју такозвану државност,“ истиче Деђански.
УН није реаговала на примену Ахтисарија, неће ни сад
Деђански каже да би било веома необично да из Светске организације не реагују на уклањање заставе УН на северу КиМ, с обзиром да је јужна српска покрајина под њеним протекторатом.
„С друге стране, сведоци смо да се државе попут Америке које су и саме аминовале Резолуцију 12 44, свим снагама труде да од Косова направе државу и то тако што јој помажу да изгради атрибуте државности, почев од стварање њихове војске коју здушно помажу што кроз обуку, што кроз наоружавање, а то чине и друге државе које су на истој линији са Америком,“ подсећа Деђански.
Према његовим речима, никако не треба заборавити ни напоре Американаца у УН да по сваку цену опозову мисију Унмика са КиМ јер сматрају да је своје одслужила.
„Тиме дају Приштини до знања да њих у ствари фактички не обавезује ниједан документ Уједињених нација. Сетимо се да смо имали и протесте у Приштини који су захтевали да се Унмик мисија повуче са КиМ али и да су ту изостала неки озбиљнија упозорења из УН. И у овом случају очекујем да ће можда бити неке реакције али да ће она бити небитна, с обзиром да нису реаговали на много озбиљније ствари које су се дешавале а које смо сада помињали,“ закључак је нашег саговорника.
Подсећања ради, крајем децембра прошле године у Лепосавићу у канцеларију Унмика, упали су актуелни општински службеници, односно Албанци и уклонили таблу Унмика, иако су сходно Конвенцијама о привилегијама и имунитетима Уједињених нација коју је Генерална скупштина Уједињених нација усвојила 13. фебруара 1946. године у Њујорку, просторије Уједињених нација неповредиве.
Погледајте и: