НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Јапанска летелица наставила специјалну мисију: Потрага за минералом који открива порекло Месеца

Јапанска мала свемирска летелица СЛИМ која је пре нешто мање од десет дана успела да прецизно слети на Месец, поново је почела да ради и наставила своју мисију на Земљином сателиту, саопштила је данас јапанска свемирска агенција (ЈАКСА).
Sputnik
Уграђени соларни панели летелице вероватно су поново почели да производе енергију, пошто претходно нису били у могућности то да чине због тога што, услед проблема са слетањем, нису били окренути према Сунцу, саопштила је ЈАКСА.
Комуникацију са свемирском летелицом, ЈАКСА је поново успоставила у недељу увече, а како преноси Кјодо, камере истраживача наставиле су да снимају фотографије површине Месеца.
Очекује се да ће операције СЛИМ-а трајати наредних неколико дана, саопштила је агенција, додајући да ће лендер трагати за минералом по имену оливин који потиче из Месечевог омотача, стеновитог унутрашњег слоја који окружује његово језгро.
Упоређивање минерала са узорцима пронађеним на Земљи и тражење сличности могло би да пружи доказе за хипотезу о џиновском удару, према којој је Месец настао у судару Земље са другом планетом пре неких 4,6 милијарди година, наводи ЈАКСА, пренео је Танјуг.
Јапан је 20. јануара извео прецизно слетање СЛИМ-а, око 55 метара од циља, чиме је, после Русије, САД, Кине и Индије, ушао у историју као пета земља која је на месечево тло спустила свој модул.
СЛИМ је слетео у околини кратера Шиоли у региону познатом као „Море нектара“, како је и било планирано, али је, услед проблема при слетању, завршио у непланираном положају, а његови соларни панели били су окренути ка западу, далеко од Сунца.
Последично, соларни панели СЛИМ нису били у могућности да произведу електричну енергију, а лендер је радио на батерију неколико сати пре него што се угасио.
Међутим, пре тога је успео да сними неколико фотографија Месечеве површине, које је ЈАКСА раније објавила.
Погледајте и:
Коментар