Председник Србије Александар Вучић разговарао је у Београду са специјалним представником Европске уније за дијалог Београда и Приштине и друга регионална питања Западног Балкана Мирославом Лајчаком, при чему је истакао хитност формирања Заједнице српских општина, одржавања избора на северу Косова и Метохије и подршку ЕУ у заустављању даљих провокација Приштине.
Лајчак је пак навео да је у разговорима са председником Србије фокус био на стратешкој перспективи за 2024. годину, те да је сагледано стање у дијалогу и да је било речи о наредним корацима у нормализацији односа Београда и Приштине.
Опипавање пулса Београда
Састанак је био затвореног типа, а уследио је три дана уочи најављеног почетка примене уредбе централне банке у Приштини према којој би евро био једино средство за обављање готовинских платних трансакција на КиМ.
Политиколог др Дејан Вук Станковић не мисли да је Лајчак дошао да чује по ко зна који пут наше ставове, већ да на неки начин покуша да „испегла“ ситуацију унапред ако Приштина и поред упозорења Квинте и Америке буде елиминисала динар из платног промета на КиМ.
„Вучићеви захтеви су разумни, а да ли ће ЕУ бити ефикасна да их спроведе то ћемо видети. Оно што је несумњиво јесте да ће, ако Аљбин Курти не буде заустављен у овој својој последњој намери, бриселски процес бити сахрањен, а ствари ће се ставити на неку политичку и безбедносну чистину, тачније све ће се увући у већи безбедносни ризик него што је сада,“ оцена је Станковића.
Фактички, ако Приштина оствари своје намере чињеница је да ће то и симболички бити крај дијалога, додаје наш саговорник који сматра да је Лајчак у разговору са Вучићем био фокусиран да од нас добије потврду да ће се и поред тога дијалог наставити.
Почетак краја дијалога
„Мислим да би та мера о укидању динара још више подстакла исељавање Срба са КиМ с тим што би оно било интензивирано овим економским етничким чишћењем јер би то дефинитивно онемогућило нормалан живот Срба на КиМ,“ уверен је Станковић.
Према његовом мишљењу, ова ситуација мање брине ЕУ и самог Лајчака јер је чињеница да Приштина одавно на све могуће начине покушава да етнички очисти Косово и Метохију од Срба, па у том контексту не полаже много наде да ће од свог плана одустати.
„Лајчак покушава вероватно сада да дође до политичке одлуке Србије да се не меша више у процес међународне легитимације Косова као независне државе. ЗСО му није циљ - то сигурно. Њима је циљ да ова долазећа гарнитура у ЕУ на челу са њим, оде са неким успехом по овом питању па нека то буде и на индиректна начин."
Наш саговорник сматра да сва упозорења која су стигла од стране Квинте и Америке Приштини да се у овом моменту заустави процес укидања динара као платежног средства на северу КиМ нису искрена, већ да је у питању политичка „игра доброг и лошег полицајца“.
„Добар и лош полицајац“
Иначе, ово је прва посета Лајчака Београду ове године, а последњи пут је био у главном граду Србије у новембру прошле године.
Портпарол ЕУ Петер Стано рекао је да ће Лајчак, после посете Београду, боравити и у Приштини, као и да је то део Лајчаковог „сталног контакта и интеракције са партнерима како би им помогао да напредују у дијалогу“.
Вучић и Лајчак су се последњи пут састали 17. јануара у Давосу, а председник Србије је тада указао да је најава Приштине да ће укинути платни промет са Србијом - покушај да се укине дијалог Београда и Приштине и покушај прогона српског народа са КиМ, као и да се нада да то међународна заједница неће дозволити.
Лајчак је у Давосу изјавио да је информисао Брисел о намери Приштине да укине платни промет са Србијом и изразио уверење да ће се пронаћи решење које неће имати никаквих негативних последица.
Амбасаде земаља чланица Квинте у Приштини позвале су Аљбина Куртија да суспендује примену уредбе централне банке како би се омогућио довољно дуг прелазни период и навеле да уредба изазива забринутост у погледу утицаја, посебно на заједнице са српском већином.