Како се наводи у саопштењу „Рио Тинта“, ширење дезинформација и неутемељених тврдњи спречава да јавни разговор о пројекту буде заснован на чињеницама и пружи валидне информације. „Рио Тинто“ наводи да се пласирају бројне нетачне тврдње о пројекту „Јадар“, а да су све чињенице јавно доступне на сајту „Рио Тинто Србија“: https://riotintoserbia.com/
„Рио Тинто“ наводи да је нетачна тврдња да је за пројекат „Јадар“ потребно десетине хиљада хектара и наводи да је за тај пројекат потребно укупно 390 хектара – 220 хектара у централном подручју пројекта и 170 хектара за локацију депоније у долини Штавице.
„Рио Тинто“ затим наводи да је нетачно да су геолошка истраживања вршена без дозволе власника земљишта и да су наштетили околини. Та компанија наводи да су сви радови обављени у складу са Законом о рударству и геолошким истраживањима и да су права приступа истражним локацијама успостављена за сваку активност уз сагласност власника имовине.
Бушотине се редовно прегледају, а у случају оштећења, сви кварови се одмах отклањају, наводи „Рио Тинто“.
Та компаније наводи да је нетачно да би изливање јаловине од Пројекта „Јадар” угрозило околину и наглашава се да то није могуће, јер није планирано течно јаловиште.
„Рударски отпад и остаци из процеса прераде руде из предложеног Пројекта „Јадар“ су суви и у чврстом стању“, констатује „Рио Тинто“.
Такође, „Рио Тинто“ тврди да је нетачно да би употреба сумпорне киселине емитовала сумпорне паре и оштетила земљиште и истиче да ће се за пројекат „Јадар“ користити сумпорна киселина на температури од 90 степени, захваљујући чему неће бити испаравања сумпор-диоксида.
„Неће бити могуће да сумпорна киселина оштети земљиште, јер би се цео процес одвијао у затвореним системима. Сумпорна киселина има широку примену и њена употреба је строго регулисана прописима Владе Србије и најбољим међународним праксама“, наводи „Рио Тинто“.
Та компанија наводи и да је нетачно да Србија и њени грађани не би имали економску корист од пројекта и истиче да би пројекат „Јадар“ био највећа гринфилд инвестиција у модерној историји Србије, вредна око 2,5 милијарде долара према проценама из 2021.године.
„Према студији консултантске куће „Ерго“, допринос Пројекта републичком и буџетима локалних самоуправа износио би 180 милиона евра годишње у пуном оперативном капацитету. Било би отворено 1.300 сталних радних места, а током изградње до 3.500 радних места на одређено време“, наводи аустралијска компанија.
Наводи и да ће, када се урачунају мултипликативни ефекти, бити отворено још 3.265 радних места широм Србије, те да би се сваке године рада пројекта привукло око 700 милиона евра директне додате вредности и допринос расту бруто домаћег производа (БДП) у износу од преко три одсто тренутног БДП-а Србије.
„Рио Тинто“ наводи и да је нетачно да је та компанија одобрила одлуку о стопирању пројекта и подмитила званичнике Владе. Компаније истиче да нема никакав утицај на прописе Србије, да је Влада Србије донела Уредбу о престанку важења Уредбе о просторном плану подручја посебне намене за реализацију Пројекта „Јадар”.
„Спекулације о корупцији су директан покушај да се нашкоди репутацији „Рио Тинта“. Пословна политика „Рио Тинта“ изричито забрањује мито и корупцију. Оне који износе лажне тврдње, позивамо да изнесу доказе или јавно повуку своје неосноване оптужбе“, поручује та компанија.
Такође, „Рио Тинто“ напомиње да ће у циљу заштите интереса компаније користити сва расположива правна средства како би се спречило свако даље ширење нетачних информација, пренео је Танјуг.
Погледајте и: