Како је прецизирано, реч је о тужби коју је Украјина поднела 2017. године. Тада је Кијев тражио да се призна да Русија акцијама у Донбасу крши Међународне конвенције о борби против финансирања тероризма, а на Криму – Међународне конвенције о елиминацији свих облика расне дискриминације.
Донахју је казала да је у случају Донбаса Москва поштовала своје обавезе према већини одредби конвенције. Суд је пресудио да је Москва прекршила само прву тачку деветог члана у којој се ради о предузимање мера за истрагу радњи лица која су могла да почине кривична дела на територији те земље, након добијања релевантних информација.
Што се тиче Крима, суд је и у том случају одбацио већину претензија Кијева. По речима Донахју, Русија је након 2014. године организовала образовни систем у школама на полуострву на украјинском језику, али је прекршила први став другог члана и пети члан Конвенције о елиминацији свих облика расне дискриминације.
Према другом члану Међународне конвенције о елиминацији свих облика расне дискриминације, државе потписнице осуђују расну дискриминацију и обавезују се да ће без одлагања свим могућим средствима водити политику елиминације свих облика расне дискриминације и промовисања међусобног разумевања међу свим расама.
Пети члан предвиђа да се државе обавезују да забране и елиминишу расну дискриминацију у свим њеним облицима и обезбеде једнакост сваког лица пред законом.
Суд је одбацио остале приговоре Украјине.
Москва је више пута одбацивала оптужбе Кијева, истакавши да гарантује поштовање људских права на читавој територији своје земље и да ће штитити та права.
Погледајте још: