Подкаст

Битка за зелене оазе у сивилу бетона | Енергија Спутњика

Озелењавање градова веома је важно јер нас све више окружују зграде, бетон и асфалт. Паркови полако губе битку са модерним грађевинама, бетон је у појединим улицама „прошаран“ садницама дрвећа, све ређе и лејама са цвећем. Травњаци губе битку са паркинзима.
Sputnik
Свесни смо тога да постојећи паркови не могу да се изборе са тим грађевинским сивилом. Стручњаци указују да су становници градова, посебно оних великих, суочени са проблемима савременог урбанизма које им доносе „градска острва топлоте”.
Као реакција на ове еколошке проблеме градова и Београд је кренуо стопама, слободно можемо рећи светског тренда озелењавања зграда, па и солитера. Да би то спречили кровове многих зграда у Европи су озеленели још 60-их година прошлог века. Тако се у Копенхагену, Чикагу и Штутгарту на крововима већине зграда налазе озелењена игралишта. А данас у светским медијима све чешће гледамо слике солитера који су оплемењени садњом траве, жбунастог растиња, цвећа па и дрвећа на крововима али и терасама. Те зграде личе на зелена брда у сивој свакидашњици. Треба рећи и то да ова модерна градска архитектура нема само естетске већ веома битне еколошке ефекте.
Акција „Зелени кров“, која се спроводи у Београду започела је пре неколико година али је, нажалост, слабо пропраћена у медијима. Заживела је али, без сумње је могло и боље, односно, да буде масовнија. Чини се да се у њу није укључила цела заједница, посебно не станари, који заправо трпе највеће негативне ефекте живота у „градским острвима топлоте”. При томе, није реч о некој апатији станара сивих, ружних и лети усијаних зграда већ о томе да до њих нису допрле информације да би могли своју животну средину учинити лепшом, а сам живот у постојећим становима еколошки и енергетски ефикаснијим.
Са професорком др Јасмином Маџгаљ, подсекретарком у Градском секретаријату за заштиту животне средине у данашњој емисији „Енергија Спутњика” разговарамо о самој идеји акције „Зелени кров“, шта је до сада учињено, шта Град Београд планира.
Питамо је који су позитивни ефекти акције „Зелени кров“ на климатске промене, које доноси урбанизација града, који су еколошки и ефекти енергетске ефикасности. Као веома битним стручњаци истичу и значај зелених кровова за визуелне ефекте али и термо и хидроизолацију.
Питање је и како модерне технологије могу помоћи подизању ове зелене инфраструктуре тј. зелених кровова, како да се у целу акцију укључе и сами станари али и привреда, како да се ова зелена епидемија пресели и у друге градове у Србији.

О емисији „Енергија Спутњика“

Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.
Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.
Коментар