Он је у интервјуу за РТВ21 рекао да је и по Ахтисаријевом плану прихваћено да Србија има апсолутно право да пружи финансијску подршку српској етничкој заједници на КиМ.
„Није се унапред радило на утврђивању алтернативних начина да се омогући наставак исплате социјалних давања. То је оно што нас брине. Пензионерка, самохрана мајка, неко ко је рањив, ко рачуна на те алате. Изненађени смо чињеницом да није учињен никакав напор унапред да се ово о овоме промисли и да се имају стратегије за ублажавање овог проблема“, рекао је Ховенијер.
Истиче да Београд има право да и даље финансира и подржава здравствени и образовни систем, у складу са законима тзв. Косова и на транспарентан начин.
Он је поновио да је подршка Приштине на путу ка Европи и евроатлантским институцијама, увек била условљена и остаје условљена обавезама које је дала у време када је једнострано прогласила независност - да ће бити мултиетничка демократска „држава“.
„Надамо се да ће Влада Косова послушати шта ми говоримо и прилагодити се. Уколико влада одлучи да не узме у обзир наше савете или да нас саслуша, постоје јасне последице по квалитет нашег партнерства. Као што сам рекао и као што је речено из Вашингтона то утиче на нашу способност да будемо ефикасни заговорници Косова у међународној арени. Ми то не желимо. Желим да будем веома ефикасан заговорник Косова. Дакле, све што могу да кажем је степен у којем влада не буде партнер у овоме, то ће утицати на квалитет нашег партнерства“, рекао је он.
На питање да ли ће то утицати на наоружавање Приштине он је рекао да ће САД наставити да подржавају Приштину у вези такозваних косовских безбедносних снага, али да ће на то утицати колико је партнерство јако.
„Очекујем да ће Влада Косова радити са нама на побољшању и јачању нашег партнерства“, рекао је Ховенијер.
Он је рекао и да се нада да ће се ускоро завршити процес око избора нових градоначелника у четири општине на северу КиМ и истакао да је важно да грађани имају прилику да искористе своје право на смену изабраних представника ако то желе.
„Очекујемо од Владе Косова да испуни обавезе које је дала нама и Европској унији да олакша овај процес. Знам да су петиције потписане, постоје индиције да је више од 20 одсто уписаних бирача са правом гласа потписало ове петиције, али само Централна изборна комисија може то да потврди. Када се то догоди, врло је важно да власти учине све што је могуће како би обезбедиле да се следећи корак догоди без одлагања“, рекао је он и додао да је реалност да се следећи корак деси у предвиђеном временском оквиру, односно за 45 дана.
Погледајте и: