Истраживачи са кинеског универзитета Сичуан открили су да одређена хемијска једињења која се називају полифеноли у чају доприносе том ефекту, показује студија објављена у „Лансету“.
Научници су испитали податке око 8.000 људи у Кини старости од 30 до 79 година и око 6.000 добровољаца из Британије старости од 37 до 73 године. Прикупили су детаље о обрасцима конзумирања хране добровољаца и рекли им да забележе количину чаја коју конзумирају.
Истраживачки тим је такође мерио крвни притисак учесника, ниво холестерола и проценат телесне масти. Они су користили ове детаље да би проценили привидну старост испитаника.
Истраживачи су открили да особе које редовно пију чај имају тенденцију да спорије биолошки старе. Феномен је приписан полифенолима, посебном једињењу биљног порекла у чају. Полифеноли су познати по својој способности да се боре против старења смањујући упалу и поседујући детоксикационе ефекте.
Међутим, истраживачи су истакли да је њихова студија била посматрачка и да није могла да потврди да ли је конзумација чаја директно повезана са споријим старењем. У исто време, приметили су да учесници који су престали да пију чај брже старе.
Студија није истраживала да ли су одређене врсте чаја биле ефикасније у успоравању старења од других, не откривајући значајне разлике између оних који пију чај у Кини и Великој Британији. Температура чаја такође није имала утицаја, а истраживачи се нису питали о величини коришћених шољица.
Погледајте и: