Реч је, између осталог о томе, да ће више пажње морати да се обрати на артиљерију, беспилотне летелице-камиказе, системе за борбу против беспилотних летелица, као и на то које могућности и претње могу да створе подводна беспилотна пловила.
„У многим оружаним снагама повећано је интересовање за подводна беспилотна пловила, што је било и пре рата“, примећују аналитичари.
„Оно што подстиче овај интерес је да такви системи могу да прате осетљиву виталну инфраструктуру која пролази кроз слабо праћено морско дно и може бити нападнута", додаје се у тексту.
Према мишљењу стручњака, борбе у Украјини су показале да савремени ратови и даље вуку трагове прошлости. На пример, са преласком на позиционе борбе, мине и одбрамбена утврђења, чија је сврха успоравање украјинске контраофанзиве, добијају посебан значај за Русију.
„Неке западне војске су поново фокусирале своје програме на подучавање трупа да рашчисте и савладају сложене препреке, укључујући ровове“, наводи се у тексту.
Контраофанзива Оружаних снага Украјине 2023. године и критике њеног спорог напредовања откриле су заблуду која постоји у западним армијама: аналитичари су открили да је након неколико ратова, када су имали огромну предност у војној опреми, постојало мишљење да борбена фаза сукоба треба да буде брзо завршена.
„Украјина нас је подсетила да се ратови, по правилу, продужавају“, приметили су стручњаци.
Кијев је, пишу они, прилагодио своју противваздушну одбрану за употребу прецизних ракета земља-ваздух против софистициранијих руских система, а да против дронова користи углавном противавионске топове.
Погледајте и: