ДРУШТВО

„Православни волонтери у здравству“ - драгоцени за медицинске раднике, 9 месеци најбољег искуства

Министарка здравља Даница Грујичић изјавила је данас да су учесници пројекта „Православни волонтери у здравству“, који се спроводи на Клиници за кардиоваскуларне болести Универзитетског клиничког центра драгоцени за медицинске раднике, јер им помажу у захтевном послу.
Sputnik
Грујичић је на представљању тог пројекта у Палати Србија истакла да су током протеклих девет месеци, колико се пројекат спроводи, и пацијенти и волонтери имали само најбоље искуство.
„Однедавно ви као волонтери сте заузели посебно место код пацијената, да им пружите руку, помоћ око онога што не могу сами, да их охрабрите, орасположите, вратите им позитиван дух, неопходан за њихов даљи опоравак“, навела је Грујичић.
Представљање пројекта „Православни волонтери у здравству“
Викар патријарха Епископ топлички Петар који руководи пројектом рекао је да волонтери нису ни свесни колико наде уливају и чине да друштво буде хумано и колико светла уносе на један врло суптилан начин.
„Желим да пренесем срдачне поздраве и благослове нашега патријарха Порфирија и да заједно са њим искажем једну врсту духовне радости и задовољства, будући да континуитет овог храброг, лепог, хуманог, али ни мало лаког дела, који ево већ траје девет месеци можемо да кажемо да све лепо функционише, најпре на добробит и корист пацијената који се налазе у поменутој клиници“, навео је он.
Директор Клинике за кардиохирургију Светозар Путник захвалио се волонтерима у име 1.200 пацијената, који су како је рекао оперисани у протеклих девет месеци, од када су волонтери присутни на клиници.
„Ви не само да боравите на нашој клиници, него директно учествујете у лечењу болесника на нашој клиници. Могу да замислим колико је тешко да када изађете са наше клинике, где проведете шест или осам сати негујући најтеже болеснике наставите са вашим свакодневним животом“, рекао је Путник.
Једна од волонтера Љиљана Горановић истакла је за Танјуг да, свако од нас треба да размишља шта може да пружи друштву и да унапредимо заједницу и да ју је то мотивисало да се прикључи овом пројекту.
„Пре свега, то да сви ми можемо појединачно да се нађемо у ситуацији у којој се налазе ти болесници. Да нам нечије мало значи много. Ми у почетку нисмо могли много тога да пружимо болесницима, али уз помоћ нашег оца Жељка који нам је водич у целом поступку, ми смо почели полако да се укључујемо у све захтевније задатке“, рекла је она и додала да волонтери добијају много љубави од пацијената и да им много значи када виде крст на њиховим марамама.
Танкосава Дамјановић, која је такође део пројекта „Православни волонтери у здравству“истакла је да није имала дилему да ли да се прикључи овом пројекту или не:
„Било је само питање да ли ћемо знати да одговоримо своју позиву, да ли ћемо знати да приђемо пацијенту, да му пренесемо љубав. Имамо изузетно дивне искуства. Ми не можемо стручно ништа да помогнемо, али ми можемо да умијемо пацијента, да му пресвучемо кревет, да поразговарамо с њим“.
Пројекат „Православни волонтери у здравству“ заједно реализују Верско добротворно старатељство Архиепископије београдско-карловачке и Министарство здравља Србије.
Кроз њега волонтери Верског добротворног старатељства СПЦ-а помажу медицинском особљу на Клиници за кардиоваскуларне болести Универзитетског клиничког центра Србије.
Погледајте и:
Коментар