Србија је из декларације избацила 11. и 12. тачку.
Једна од тачака коју је Србија избацила гласи: „Потврђујемо важност и неопходност увођења санкција против Руске Федерације као одговор на њен ничим изазван акт агресије и кршења међународног права“
У другој тачки се наводи:
„Препознајући негативне ефекте руског злонамерног мешања у демократске процесе и унутрашње ствари суверених држава, уједињени смо у нашој посвећености да се боримо против таквих акција. Признајемо деструктивни утицај руске пропаганде, хибридног ратовања и кампања дезинформација и обавезујемо се да ћемо унапредити наше напоре у борби против ових изазова, доприносећи стабилности и безбедности међународне заједнице.
Из тачака 6. и 7. декларације избачена је реч „земље“ јер Србија не признаје своју јужну покрајину као државу иако је председница привремених приштинских институција Вјоса Османи понављала да је тзв. Косово земља.
У тим тачкама пре интервенције Србије писало је:
6. Уверени смо да је агресија Русије на Украјину у пуном обиму показала потребу и пресудну важност уједињене и снажне Европе способне да се суочи са глобалним изазовима за мир и просперитет наших народа. Нагласили смо да наше земље спајају заједничке европске вредности и визија њиховог даљег развоја у оквиру уједињене Европе.
7. Поново смо потврдили нашу одлучност да интензивирамо заједничке напоре како бисмо обезбедили даљи напредак и међусобну подршку наших држава чланству земаља Западног Балкана, Украјине и Републике Молдавије у Европској унији.
После српске интервенције у декларацији пише:
6. Уверени смо да је агресија Русије на Украјину у пуном обиму показала потребу и кључни значај уједињене и снажне Европе, способне да се суочи са глобалним изазовима за мир и просперитет наших народа. Нагласили смо да нас спајају заједничке европске вредности и визија њиховог даљег развоја у оквиру уједињене Европе.
7. Поново смо потврдили нашу одлучност да интензивирамо заједничке напоре како бисмо обезбедили даљи напредак и међусобну подршку ка чланству региона Западног Балкана, Украјине, Републике Молдавије и Грузије у Европској унији.
Од јуче до малопре су трајали разговори о декларацији коју су Европљани и Украјинци састављали и пристали су да избацимо део о санкцијама и малигном утицају Русије, саопштио је раније Вучић.
"Пристали су и да се избаци конструкција 'наше државе' и 'наше земље". Обавештени смо да је то прихваћено. Нема санкција, не помињу се санкције, не помиње се руски малигни утицај", ојаснио је он.
Погледајте и: