Овако др Душан Достанић коментарише вест да се појавио снимак високих немачких официра који разматрају начине за бомбардовање Кримског моста.
Према његовим речима, велико је питање да ли је Немачка тако нешто чинила једнострано или се ради о већем и значајнијем ангажовању НАТО. Једна ствар је јасна, каже он – ако високи официри једне државе, која званично није у рату, размишљају о војним ударима на другу државу, ради се о провокацији на коју не може да се не да одговор.
Подсећамо, Главни уредник Спутњика и РТ Маргарита Симоњан објавила је да поседује аудио снимак на којем високо позиционирани официри немачког Бундесвера разматрају могуће ударе на Кримски мост ракетама „Таурус“.
Занемаривање сопствених интереса
Према Достанићевим речима, немачка спољна политика је од 2014. према Русији и Украјини показала је приличну везаност за „неке друге структуре“.
„На неки начин се мора објаснити како то да немачка спољна политика свесно занемарује очигледне сопствене интересе и ради против њих. Јасно је да ту нешто није у реду“, каже он.
Достанић додаје да се снимак разговора официра Бундесвера уклапа у стил немачке политичке класе, која прво изазове кризу тамо где не би требало, а онда наводно управља њоме. Криза се никада не завршава, а потом се отвара нова криза.
Ствар је толико озбиљна да званични Берлин мора да да неко објашњење, сматра наш саговорник.
„Ако је Немачкој свеједно зашто је „северни ток“ дигнут у ваздух, Русији није свеједно да ли ће мостови или неки други део инфраструктуре летети у ваздух. То баш не може да прође тек тако“, сматра Достанић.
Одличан рад руске обавештајне службе
Стенограм разговора високих немачких официра свакако је у вези са званичном тврдњом канцелара Шолца да Немачка неће испоручити Украјини ракете „Таурус“ јер би то изискивало присуство немачких војника на терену“, каже декан Факултета безбедности из Бањалуке, др Предраг Ћеранић.
Али, снимак доказује да немачка има другачије намере. Један од немачких официра помињао је да се планира посета Украјини 21. фебруара да би се координисали напади на објекте у Русији.
Инспектор ратног ваздухопловства допустио је могућност да се Кијеву испоручи 100 ракета „Таурус“ у две партије, а један од учесника разговора је изнео сумње да ли би напад на Кримски мост био ефикасан и упитао колико би ракета за то било потребн
Објављивањем снимка указује се немачком политичком и војном врху да се такво понашање неће толерисати, јер би испорука „Тауруса“ значила директно немачко укључивање у рат са Русијом.
„Мислим да су снимак разговора немачких официра и став канцелара Шолца повезани и да је руска обавештајна служба показала да озбиљно ради свој посао, као и да се превентивним деловањем могу спречити многе опасности. Ово је уједно добро за Немачку, јер би испоруком „Тауруса“ била увучена у рат, што им не би само донело војне губитке, него би се одразило и на политичке прилике у самој Немачкој“, објашњава Ћеранић.
Што се реакције Русије тиче, Ћеранић напомиње да је она већ реаговала тиме што су руске обавештајне структуре дошле до снимка и, како каже, оштро упозориле Немачку на последице испоруке „Тауруса“. Са друге стране, Русија већ гађа стране војнике који се под кринком „плаћеника“ или саветника боре на украјинској страни.
Разговор између немачких официра вођен је 19. фебруара, а састанку су присуствовали начелник Одељења операција и обуке команде Ратног ваздухопловства немачке војске Грефе, инспектор Ратног ваздухопловства Герхарт и сарадници Центра ваздушних операција Фенске и Фронштате.