ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ

Руси овде неће имати превише посла: Украјински „абрамс“ има много слабих тачака

Украјина је изгубила два тенка од 31 модификованог М1 „абрамса“ које су јој САД испоручиле прошле јесени. Војни посматрач са седиштем у Москви Алексеј Леонков објашњава за Спутњик зашто Русија неће имати превише посла око уништавања преосталих борбених тенкова америчке производње, уколико они и даље буду распоређени на фронту.
Sputnik
Руско министарство одбране потврдило је у понедељак да је други украјински М1 „абрамс“ уништен у борбама са руским снагама испред доњецког предграђа Авдејевке. Потврђено је да је први „абрамс“ уништен 26. фебруара, такође у близини Авдејевке коју су руске снаге успеле да освоје.
Оба „абрамса“ су елиминисана руским ФПВ дроновима – први УАВ познат као Пирана, а други дрон под називом Упир (дословно „Вампир“).

„Мајмунски модели“ за Украјину

Током Хладног рата, совјетски официр који је постао пребег и историчар аматер Владимир Резун подругљиво је називао совјетску војну опрему која се извози у пријатељске, али не и савезничке државе, као „мајмунске моделе“, термин који је означавао одсуство напредног наоружања на оригиналној опреми, односно да је реч о опреми са слабијим карактеристикама од оригинала.
У случају украјинског „абрамса“, чини се да је Кијев добио сопствене америчке „мајмунске моделе“ (тенкове са слабијим карактеристикама), чиме је поједноставио напоре руских снага да их униште.
„Украјински „абрамси“ су испоручени без додатне заштитне опреме која се поставља на тенкове којима управљају Американци, односно без хваљеног оклопа од осиромашеног уранијума који тенку даје повећану издржљивост“, рекао је за Спутњик Алексеј Леонков, један од најпознатијих руских војних посматрача.
У украјинској верзији М1, осиромашени уранијум је замењен оклопом од волфрама, што га чини рањивијим на непријатељске пројектиле и беспилотне летелице.
„Затим ту је активна заштита тенка, конкретно, систем Трофеј који је инсталиран на другим „абрамсима“, а који украјински М1 немају“, објаснио је Леонков.
Такође, како каже, Кијев није добио станицу за упозорење против дронова која служи за одбрану од беспилотних летелица. Дакле, тенкови које је добила Украјина су „лајт верзија“ основних „абрамса“.

Пуно слабих тачака

Резултат је главни борбени тенк са „много слабих тачака“, наводи наш саговорник.
Ово укључује авионски мотор који покреће тенк, који обезбеђује велико повећање снаге, али има краћи радни век.
„Друга слаба тачка – као и на сваком тенку, је врх куполе и бок“, рекао је Леонков.
„Без обзира колико је добро заштићен, резервоар остаје рањив. Али чињеница је да је модификација „абрамса“ који је послат у Украјину подразумевала постављање муниције не само у труп, већ и делимично у задњи део куполе, што значи да ако се директно погоди или у неким другим условима може да доведе до детонација и уништење тенка.”
Трећа проблематична област „абрамса“ је његов пренос, објаснио је Леонков, истичући да је пренос америчког МБТ-а својеврсна „Ахилова пета“ која претвара тенк у рањиву мету на тешком терену.
„Сва ова питања су, наравно, позната нашим војницима. Стога су чекали да се појави овај тенк, а када је вод „абрамса“ почео да дејствује у рејону Авдејевке, односно да пуца са затворених положаја, гранатирајући наше положаје, почели су да их лове“, рекао је он.
Судећи по доступним информацијама о уништењу другог „абрамса“, Леонков сматра да је његов погонски склоп вероватно оштећен, након чега су послати дронови да га доврше како би спречили да М1 буде одвучен на поправку.

Један од неколико „мајмунских модела“ које су САД испоручиле Кијеву

„Лајт верзија „абрамса“ које је добила Украјина је једна од неколико варијанти „мајмунских модела“ америчког оружја које је испоручено Кијеву“, рекао је Леонков, истичући да су ракете АТАЦМС које је Кијев добио прошле године испоручене без инерцијалног система за навођење циљева и ГПС модула за корекцију курса, наводно услед забринутости око руског електронског ратовања.
У сваком случају, Леонков је упозорио да не треба прецењивати могућности чак и основног модела „абрамса“ који користи америчка војска, истичући да су још од рата у Ираку амерички команданти препознали слабе тачке овог тенка у односу на застарело ирачко оружје.
„У то време америчка команда је издала директиву којом се забрањује увођење „абрамса“ на бојно поље осим ако се прво не елиминишу ирачки тенкови Т-72, ​​јер су први модели Т-72 испаљивали подкалибарске гранате које су могле да пробију готово све. Стога су Т-72 ирачке војске прво морали да буду елиминисани уз помоћ тактичке авијације наоружане противоклопним оружјем, а тек онда би „абрамси“ ушли у борбу. После тога смо сви видели лепе слике америчких тенкова који гранатирају ирачке положаје“, нагласио је Леонков.
Западни тенкови у Украјини, било да су „абрамси“, „Леопард 2“ или „Челенџер 2“, увек су били намењени за употребу као возила за ватрену подршку распоређена у трећем ешалону.
„Они су осмишљени као средство ватрене подршке, као средство за сузбијање ватрених положаја непријатеља, спремних за борбу након артиљеријских удара. Украјина је нагомилала велики број артиљеријских система наоружања на јужном правцу фронта током прошлогодишње летње контраофанзиве. Али нису испунили очекивања“, закључио је Леонков.
Погледајте и:
Коментар