Како се наводи у саопштењу Савета ЕУ, преговарачки мандат Савета надовезује се на предлог Европске комисије за успостављање овог инструмента, „додатно појашњавајући и развијајући неке од његових елемената, укључујући опште и специфичне циљеве инструмента и предуслове за подршку ЕУ“.
Како се додаје, једна од кључних промена односи се на јачање улоге Савета у управљању инструментом, посебно у усвајању и измени реформске агенде, праћењу испуњености предуслова за подршку ЕУ и процени испуњености услова плаћања.
Напомиње се и да Савет ЕУ током мандата ставља јачи фокус на усклађивање партнера са заједничком спољном и безбедносном политиком.
Предложени Инструмент за реформу и раст за западни Балкан представља централни део новог Плана раста за Западни Балкан, који је представила Европска комисија у новембру 2023. године.
Инструмент предвиђа подршку партнерима ЕУ са Западног Балкана у предузимању свеобухватног скупа социо-економских и основних реформи, укључујући у области владавине права и основних права, као и подршку процесу проширења и убрзање економске конвергенције партнера са ЕУ.
Кроз Инструмент за реформу и раст за Западни Балкан, који покрива период од 2024. до 2027. године, требало би да се обезбеди до две милијарде евра у грантовима и четири милијарде евра у зајмовима партнерима ЕУ са Западног Балкана.
„Исплате ће бити подвргнуте строгим условима у смислу остваривања реформи наведених у Реформској агенди договореној за сваког партнера“, додаје се у саопштењу, пренео је Танјуг.
Европска комисија је 8. новембра 2023. године представила нови План раста за Западни Балкан, заједно са годишњим пакетом проширења.
План раста за Западни Балкан заснован је на четири стуба, који имају за циљ да унапреде економску интеграцију партнера са Западног Балкана са јединственим тржиштем ЕУ, подстакну економску интеграцију унутар региона кроз заједничко регионално тржиште, убрзају фундаменталне реформе и повећају финансијску помоћ за подршку реформама кроз Инструмент за реформу и раст за западни Балкан.
Погледајте и: