Како преноси телевизија, француски председник одлучио је да разговара са опозицијом пре гласања у парламенту о недавно закљученом безбедносном споразуму са Украјином. Гласање ће се одржати следеће недеље.
Састанак је трајао више од три сата, лидери политичких снага су „саслушали забринутост“ шефа државе, али нису успели да постигну консензус о ограничењу подршке кијевском режиму. Они су оптужили Макрона да земљу увлачи у сукоб и за неозбиљност, а замерили су му и што се о овим питањима није консултовао са скупштином.
„На екранима су биле приказане мапе украјинског фронта и председник је дуго инсистирао на руској агресији и сајбер-нападима, напомињући да је потребан искорак (у подршку Кијеву)“, наводи се у саопштењу.
На крају састанка, лидер Националног окупљања Жордан Бардела и председник Комунистичке партије Фабијен Русел пренели су став Макрона, који сматра да Париз нема границе и црвене линије по питању помоћи Украјини. Међутим, Макронов став није наишао на подршку. Бардела је нагласио да Француска не треба сама да започиње сукоб са Русијом.
„Можемо наћи многа решења осим да обема рукама урањамо у нови светски рат... Став Француске је да преноси глас света, то је еквидистанца. Утисак је да председник и премијер губе хладнокрвност. Потребно је повући црвене линије како Француска не би постала саучесник у сукобу“, оценио је он.
Према његовим речима, питање слања трупа у Украјину изазива забринутост у земљи, изолује је на међународној сцени и показује несугласице међу чланицама НАТО-а.
Са своје стране, Русел је истакао да се основне противречности односе на то колико новца може да се уложи у подршку Оружаним снагама Украјине.
Лидер левичарске партије Непокорна Француска Мануел Бомпар изјавио је да је са састанка са Макроном изашао са још већом забринутошћу, истакавши да би било боље да „председник одабере пут дијалога“.
Председник Републиканске партије Ерик Чоти је, са своје стране, рекао да не може да буде говора о саучесништву Француске у сукобу у Украјини. Он је такође додао да је председник државе користио помоћ Украјини због предизборне кампање за Европски парламент и то назвао неприхватљивим.
Подсетимо, председник Француске је крајем фебруара, на прес конференцији после састанка посвећеног подршци Украјине, изјавио да се не може искључити могућност слања снага у Украјину, мада о томе нема консензуса међу европским лидерима.
У Кремља су након тога поручили да у случају уласка западних снага у Украјину неће бити реч о вероватноћи, већ о неизбежности директног сукоба Русије и НАТО.
Погледајте и: