Опсервације које је начинио свемирски телескоп Џејмс Веб откриле су водену пару и хемијски "потпис" метана и карбон диоксида у атмосфери егзопланете, која је два пута већа од Земље и налази се на око 70 светлосних година удаљености, пренео је Гардијан.
Оваква хемијска мешавина је у складу са воденим светом где би океан покривао целу површину и атмосфером богатом водоником, према истраживачима са Универзитета у Кембриџу.
"Океан би могао да буде топао 100 степени или више. На високом атмосферском притиску, овако топао океан би могао да буде течан, али се не зна да ли би могао да буде насељив животом", рекао је професор Нику Мадхусудан, који је био на челу анализе.
Овакав закључак је објављен у журналу "Astronomy and astrophysics letters", али га је оспорио канадски тим, који је направио додатне опсервације исте егзопланете, познате као ТОИ-270д.
Они су утврдили да постоје исте атмосферске хемикалије, али сумњају да је планета исувише топла за течну воду, јер кажу да је температура око 4.000 степени.
Погледајте и: