РЕГИОН

Жељка Цвијановић: Пресуда Додику је већ написана

Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић сматра да је апсурдно и лицемерно суђење председнику Републике Српске Милораду Додику у Суду БиХ и да му је пресуда већ написана.
Sputnik
Цвијановићева је навела да су људи који на томе раде под озбиљним притиском, да се све то дешава ненормалном брзином, што пали звона за узбуну.
„Види се да је склопљена нека прича по којој они хоће да се крећу, верујући да ће Република Српска због тога бити на коленима, да ће следећи председник који дође умирати од страха да ли сме да потпише било какав указ“, рекла је Цвијановићева у подкасту "Граница постоји".
Цвијановићева је истакла да се целокупан законодавни поступак доводи под знак питања, јер председник Републике са својим овлаштењима и пратећи оно што је уставна обавеза, у суштини окончава законодавни поступак који је провела Народна скупштина.
Значи, како је навела, удара се и на Народну скупштину и Владу која је најчешће предлагач закона.
"Све хоћете као домине да послажете и да попадају коцкице и онда неко дође и каже да је то обрачун са Милорадом Додиком и да нема никакве везе са Републиком Српском. Само наивни то мисле", нагласила је Цвијановићева и указала на настојање да се суди Српској.
Цвијановићева сматра да људи препознају да је реч о политичком обрачуну у којем некога ко говори истину желе да казне, ограниче да ради, говори, делује у складу са Уставом.
„Дефинитивно знамо да је реч о политичком процесу. Ви кад дођете у судницу и саслушате да вас неко терети за непоштовање одлука високог представника, ви имате море отворених питања. Ко је високи представник? Да ли ми имамо човека који дефинитивно јесте високи представник?“, упитала је Цвијановићева.
Цвијановићева је подсетила да тај човек није верификован резолуцијом Савета безбедности УН, да Кристијан Шмит нема право да мења законе, да намеће, да суспендује ентитетски устав.
Она је указала и да су последњих 28 година високи представници мењали систем, наметали одлуке, те су људи остајали без посла, без докумената и да је међународно право рекло да немају право да то раде.
На Додика су се усмерили јер је дао снагу функцији председника Републике Српске Републике, али то је, каже, атак на институције Републике Српске.
Она је указала како су окупљања на међуентитеској граници због овог суђења изазивала пажњу странаца који су реаговали много пута, али је напоменула да је Дејтонски споразум рекао да те линије постоје.
„Оно што мене радује јесте да је Република Српска упркос свим изазовима стабилна заједница“, рекла је Цвијановићева и истакла способност народа јер представљају јединствен корпус на шта је посебно поносна.
Додатну нестабилност у БиХ, према њеним речима, праве странци јер им то одговара, као што некима одговара да ово буде унитарна земља.
На питање како је могуће да постоје људи у БиХ, чак и Срби из Републике Српске, који прихватају да играју по правилима која намеће Кристијан Шмит, Цвијановићева је рекла да је то погрешно, контрапродуктивно.
„Све ово што се дешава у функцији је прављења додатне нестабилности у оквиру БиХ, и то неки људи, странци, намерно раде јер им то одговара. Некима одговара да ова држава буде унитарна“, рекла је Цвијановићева и додала да не разуме људе који то могу да прихвате.
Она сматра да је политички гледано губитничка позиција прихватати да сте колонија, да немате своје институције, кредибилитет.
„Са аспекта грађанина који овде живи, морам рећи да ми још проблематичније звучи да неко тако нешто може да прихвати јер то онда значи да ви онда прихватате поданички менталитет“, рекла је Цвијановићева.
Према њеним речима, у Републици Српској постоји и људство и политичко достојанство и по по томе се разликује од политичког Сарајева.
Погледајте и:
Коментар