Обратио је пажњу да су се на међународној арени знатно зближили ставови и сарадња држава, које су постале жртве санкционог рата који води Запад.
„То је веома озбиљна алијанса истомишљеника, која ће, уверен сам, рећи своју важну реч по свим питањима“, рекао је Лавров.
Према његовом мишљењу, неадекватна реакција Запада на учвршћивање става Русије и на војну операцију у Украјини убрзава формирање мултиполарног света. То се манифестује у преласку неких земаља на националне валуте у међусобној трговини, али у било ком тренутку свака држава може бити под ударом незаконите санкционе палице, истакао је руски шеф дипломатије.
Лавров је додао да то стимулише стварање механизама међубанкарске сарадње који нису под контролом Запада, изградњу нових међународних транспортних коридора, формирање алтернативних производних ланаца и друго.
Русија је почетком марта 2022. године постала светски лидер по броју санкција које су против ње уведене. Према подацима које је објавио лист Блумберг, 13. марта 2022. године је било 6.189 објеката који су под руским санкцијама.
На другом месту је Ира, који има 3.616 санкција које су уведене против лица и организација током десет година, а пре свега због нуклеарног програма и подршке тероризму. После Ирана су по броју санкција још и: Сирија са 2.608 санкција, Северна Кореја – 2.077, Венецуела – 651, Мјанмар – 510 и Куба са 208 санкција.
Према подацима компаније Кастелум.ал, подаци од 13. марта 2024. године, против физичких лица из Русије је уведено 11.649 санкција, а против правних лица 4.645 санкција. Укупан број објеката који је под санкцијама је 16.587.
У Кремљу су коментаришући европске и америчке санкције против Русије рекли да те мере штете економији земаља које су их увеле.
„Руска економија је показала своју стабилност, а у овом случају то не кажемо само ми, већ и представници из Сједињених Америчких Држава. Руска економија се адаптирала и наставља свој развој“, рекао је раније портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Погледајте и: