Црв назван Pectinereis strickrotti, тип је спљоштеног многочекињастог црва (Нереидидае), а научници су га први пут приметили 2009, док су истраживали цурење метана на дубини од 1.000 метара.
Тим научника се 2019. вратио у исту област и приметио још шест тих створења, снимио их и узео узорке неопходне за званичну класификацију, пише Лајв сајенс.
Овај црв има сегментирано, издужено тело дугачко око 10 центиметара и као и други многочекињасти црви, личи на комбинацију стоноге и глисте. Такође живи у морским срединама, мада у дубоком мору, а не плићим водама.
На свакој страни тела има низ израслина сличних перју, званих параподије, са шкргама које омогућавају апсорпцију кисеоника из воде. Ови црви такође имају скривене вилице у облику пинцете, које могу избацити кад треба да ухвате плен ради јела, иако научници још не знају од чега се састоји њихова исрана.
P. strickrotti изгледа као змија кад плива, кривудајући и увијајући се док клизи кроз воду.
„Начин на који се креће је толико грациозан да сам посмислио да изгледа као живи магични тепих“, рекао је Брус Стрикрот из Океанографског института Вудс Хол у Масачусетсу, човек по којем је врста названа.
Под светлима подморнице црв је изгледао „розикасто“, вероватно због боје крви, навели су научници. За разлику од других многочекињастих спљоштених црва, овај је слеп пошто живи у потпуном мраку на тако великим дубинама.
Истраживачи су досад пронашли око 450 врста у областима цурења метана у Костарики од 2009., а од тога 48 новооткривених. Цурења метана представљају места где мехурићи метана, типа гаса који изазива ефекат стаклене баште, избијају из стена или седимента на морском дну. Тамо може постојати разноврстан екосистем животиња који се хране производима бактерија које конзумирају метан.
Истраживачки тим намерава поново да исплови касније ове године очекујући нова открића у дубоком мору на локацијама цурења метана код обала Аљаске и Чилеа.
Погледајте и: