Мишел је на друштвеној мрежи X (Твитер) честитао БиХ и поручио да је њено место у европској породици.
„Данашња одлука је кључни корак напред на вашем путу ка ЕУ. Сада напоран рад треба да се настави како би Босна и Херцеговина стабилно напредовала, као што ваш народ жели“, поручио је Мишел.
Шефови држава и влада ЕУ одлучивали су о почетку преговора са БиХ, након што је Европска комисија раније овог месеца препоручила отварање преговора о приступању ЕУ са Босном и Херцеговином.
Холандски премијер Марк Руте изјавио је, по доласку на самит Европског савета, да подржава предлог Европске комисије за отварање приступних преговора са БиХ, али да та земља мора уради више да би се постигао договор унутар ЕУ око усвајања преговарачког оквира за БиХ.
У извештају који је ЕК објавила прошле недеље наводи се да је БиХ постигла неопходан ниво усклађености са критеријумима за чланство у ЕУ.
Председник ЕК Урсула фон дер Лајен рекла је недавно да је БиХ, од када је добила статус кандидата у децембру 2022. године, направила импресивне кораке у погледу напретка и показала да може да испуни критеријуме за чланство.
Лидери ЕУ су током самита Европског савета у децембру 2023. године изразили спремност да отворе приступне преговоре са БиХ, када та земља оствари неопходну усаглашеност са критеријумима за чланство у ЕУ и позвали Европску комисију да у марту извести Савет о напретку БиХ о напретку у испуњавања тих критеријума.
БиХ има статус кандидата за пуноправно чланство од децембра 2022. године.
Додик: Одлука јача темеље које је спремна да јача Српска - дејтонску и на Уставу грађену БиХ
Председник Републике Српске Милорад Додик поздравио је одлуку Европског савета о почетку преговора БиХ са ЕУ, истичући да она представља признање свим грађанима и политичким снагама које се упорно залажу за јачање међусобног поштовања, договора и компромиса између Срба, Бошњака и Хрвата.
„Ова одлука јача темеље које је спремна да јача Република Српска - дејтонску и на Уставу грађену БиХ, која једнако припада свима. Зато данашњу одлуку сматрам великим признањем и себи и Републици Српској за политику коју је водила“, навео је Додик.
„Став Европског савета да дејтонска БиХ, са два равноправна ентитета и три равноправна конститутивна народа, може да буде члан ЕУ показује да унутрашња структура БиХ није сметња. БиХ је по много чему ‘мала ЕУ’, тест њеног постојања у првој половини 21. века. У срцу Европе налази се држава која може опстати само ако се гради на начин на који су мир и економски просперитет после рата пројектом ЕУ изградиле државе чланице“, навео је Додик.
„Тај пут, као и наш, није увек лак. Није једноставан и није гарантовано успешан, али је гарантовано једини пут који нас удаљава од трагичних епизода из 20. века. Република Српска је кроз изјаве комесара за проширење и извештаје о напретку Европске комисије свесна кључног доприноса који је дала да се данашња одлука донесе“, уверен је Додик.
Додик је истакао да Српска неће ликовати јер, како наводи, постоје многи који су данашњем дану претпостављали и прижељкивали њен нестанак.
„Наш пут има свој национални циљ - да у 21. веку Срби поново без граница живе и раде са својом браћом и кумовима. Пред свима нама у БиХ је још много посла. Данас се доказало, и нећу одустати од тога, да су странци, њихови комесари амбасадори и лажни високи представници сувишни за наше односе и увреда за наше народе. Јер за ових годину дана урадили смо никад више. И урадили бисмо још више да којекакви смутљивци нису видели личне интересе у томе да нас користе у геополитичким играријама“, написао је Додик.
Погледајте и: