Навео је да је администрација премијера Јапана Фумио Кишиде кренула путем ремилитаризације земље и јачања реваншизма у друштву.
„То је основни оријентир у низу парактичних праваца, укључујући и област либерализације извоза оружја. Постављен је задатак да се створе што повољнији услови за војно-техничку сарадњу са иностранством, укључујући и предају војне опреме и технологије. Администрација Кишиде је заинтересована за то да обезбеди резултате које од њих очекује њихов главни савезник - САД“, рекао је он.
Тако је дипломата објаснио брзину којом се доносе одлуке.
На тему испоруке „патриота“ је истакао да управо те одлуке омогућавају Американцима да преузму контролу над тим наоружањем које има Јапан, као и да га користе по свом нахођењу.
„Пажљиво ћемо пратити да се 'патриоти' не нађу у Украјини, јер ако се то догоди, наступиће најтеже последице по билатералне односе, укључујући и наш одговор“, подвукао је дипломата.
Додао је да је рано говорити о тим корацима, али да се они разматрају.
Руски дипломата је истакао да је Русија забринута због интензивирања војних активности Јапана у близини руских граница.
„Војне активности се дешавају у билатералном и мултилатералном формату са учешћем, пре свега, оружаних снага Сједињених Америчких Држава, као и неких земаља НАТО-а и других америчких савезника у Азијско-пацифичком региону“, закључио је руски амбасадор у Токију.
Бела кућа је крајем децембра потврдила да је Токио одлучио да Сједињеним Америчким Државама преда ракете, изјавивши, да ће то омогућити већу безбедност Јапана као и учвршћивање мира и стабилности у Индијско-пацифичком региону.
Јапанска амбасада је након састанка амбасадора Акира Мутоа са замеником министра спољних послова Русије Андрејем Руденком потврдила да ракете које се испоручују Вашингтону неће бити коришћене у Украјини.
Погледајте и: