СРБИЈА

СПУТЊИКОВА ПРЕМИЈЕРА Сумрак Запада почео на небу изнад Србије /видео/

Пре тачно четврт века 24. марта, НАТО је започео стравични злочин над СР Југославијом. Први пут у историји, 19 земаља Северноатланског савеза варварски је бомбардовало једну државу без одлуке Савета безбедности, што је означило слом међународног права. Тим поводом Спутњик емитује документарну емисију „Сумрак Запада почео на небу изнад Србије”.
Sputnik
Агресија над СР Југославијом била је и почетак краја западних вредности, почетак краја западне слободе медија, западне демократије, западних принципа али и Западне моћи. Коначан слом, тај и такав Запад данас доживљава у Украјини у сукобу с Русијом. Ту се завршава црни круг отворен на небу изнад Србије.

Између катаклизме и катастрофе

Некадашњи премијер Србије Никола Шаиновић рекао је да се наша земља тада налазила у драматичној дилеми између катаклизме и катастрофе и да нисмо могли да пристанемо на документ који нам је понуђен у Рамбујеу.
„Остаје да се види зашто је био потребан рат и онда долази последња ствар: сутра дан кад смо потписали и Резолуциј 12 44 И изгласао Савет безбедности на њихов предлог они су га прекршили и од тада почиње прича о ратовању прекршеним споразумима. То је нова дефиниција ратова Америке. На крупном плану то су споразуми из Минска за које Меркелова рекла да су транзитни период ка наоружавању Украјине и реализацији нечег што личи на “Олују” из Хрватске. Свестан тога Путин је искорачио први и применио акцију која се зове специјална операција. Све док Америка има осећај свемоћи, она ће примењивати нешто што је у дипломатији после Другог светског рата била јерес. Надам да ће нова равнотежа сила вратити поштовање споразума у међународну политику,“ рекао је Шаиновић.

Хибридна агресија на државе истока

Митар Ковач, директор Евроазијског безбедносног форума, сматра да је нажалост у агресији НАТО пронађен смисао да се свих тадашњих 19 чланица објединило око те стратешке идеје, првенствено Немачке, Британије и Америке.
„Све ово што је почело са нама то јесте хибридна агресија на све државе истока које су биле чланице Варшавског уговора, које су биле део Совјетског Савеза. Многе од њих су примљене и преображене у систем вредности Запада без неког рата, а сада то чине уз примену војне силе посредно преко украјинске војске и страдања украјинског народа. Слобода и безбедност Руске Федерације јесте у томе да доведе ову кризу у Украјини до краја сходно својим стратешким интересима“, нагласио је Ковач.

Почетак „фејк њуза“ био је 1999.

Александар Митић из Института за међународну политику и привреду био је присутан на прес конференцији када је Вилијам Вокер, шеф мисије ОЕБС-а утрчао у салу Медија центра у Приштини и инсистирао на квалификацији Рачка као злочина против човечности да би имао повод за НАТО агресију.
„Увек кажем да је 1999. била корен онога што је данас “фејк њуз”. Карактеристика тог периода је да је постојао покушај неке врсте потпуног једноумља у условима у којем је геополитички Запад толико доминирао у информативном смислу да је то једноставно било лако, с обзиром да није имао озбиљну конкуренцију ни из Русије, ни из Кине. Ипак, мислим да је једна од добрих последица то што је су се многи у Москви и у Пекингу отрезнили - ми данас не бисмо можда имали Спутњик и ни РТ да након НАТО агресије у Москви нису схватили да је једноставно немогуће стварати мултипоран свет без мултиполарности у информативно- комуникационом смислу,“ сматра Митић.

Косовски јунаци новог доба

Историчар Саша Адамовић објашњава да смо те 1999. године били изолована држава, држава која се распала у крвавом грађанском рату, а као некакав ружни шлаг на торту дошло је то несрећно бомбардовање.
„Те 1999. године НАТО је упркос свим својим повељама и заклињанима у своју одбрамбену улогу заправо кроз ту агресију прекршио и сопствене повеље. Мислим да смо се ми тада без обзира на све заиста јуначки држали и борили и драго ми је што и дан данас имамо прилику да говоримо или да гледамо или да разговарамо управо о оним јунацима, косовским јунацима новог доба, који су заправо поновили онај херојски подвиг јунака косовског мита из Средњег века,“ рекао је Адамовић.

Одсуство политике и присуство хаоса

Станко Црнобрња, редитељ и професор Факултета за медије и комуникације, нагласио је да Запад води политика која је подржана врло агресивном дипломатијом и још агресивнијом пропагандом и манипулацијом истином која се планирала поодавно.
“Цитираћу Хенрија Кисинџера који је рекао када је почела ова велика трагедија у Украјини - ако демонизујете председника Путина, то није политика, то показује одсуство политике. То се десило и нама. То је фактички било одсуство политике и присуство хаоса и амбиције једне групе моћних људи не само у Вашингтону, него и у Немачкој. Они су желели да прерасподеле односе у свету како су они мислили да треба да буду распоређени и то није била политика, то је била фактички деструкција. Ми то сада јасно видимо и све више и више то одсуство стварне политике доводи до већих проблема. Чињеница је да се то одсуство конкретне спољне политике враћа као бумеранг свим тим државама почевши од Немачке па преко Велике Британије до Француске, Канаде и Сједињених Држава."

Рат који је почео 1999. руске трупе ће завршити тамо где треба

Ратни репортер и директор Руског дома Евгеније Баранов присетио се да када су почели догађаји у СР Југославије, у марту 1999. извештачима се чинило да почиње некакав процес, који је много дугорочнији и озбиљнији од обичног напада СР Југославију, тачније, на оно што је од ње у том тренутку остало.
„Нико од нас тада није могао да претпостави размере оног како ће се све то завршити после двадесет и нешто година. По мом мишљењу, трећи светски рат почео је овде, у Југославији, са бомбардовањем. Чинило се да ће се све то завршити за три дана, недељу дана, да ће се завршити тиме што ће само заплашити Београд, а да ће даље кренути политика. Београд нису успели да заплаше, а политика је почела тек после 78 дана... Све што се дешавало с Југославијом заправо је било намењено нама, а на Југославији су само вежбали. Искрено верујем да ће онај рат који је почео овде марта 1999. године у најскорије време завршити наше трупе тамо где он и треба да буде завршен,“ рекао је Баранов.
За слику и монтажу документарне емисије „Сумрак Запада почео на небу изнад Србије“ били су задужени Дејан Симић и Гавро Дешић, за тон и расвету Зоран Ергић и Богдан Пантић, расвету Богдан Пантић. Графичку обраду урадио је Бранко Максимовић, а продуценткиња је била Милица Марковић. Ауторка Наташа Милосављевић.
МОЈА ПРИЧА
НАТО је убио цело наше место и онда смо ушли у – НАТО
Погледајте и:
Коментар