Амбасадори Француске, Италије, Немачке, Норвешке, САД и Уједињеног Краљевства огласили су се јуче, на 25. годишњицу почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, срамним саопштењем којим правдају бруталност својих армија које су у црно завиле хиљаде породица и економију ионако осиромашене земље довели до руба пропасти.
НАТО: Спречили смо „злостављање цивила“, прихватити Охридског споразума
Амбасадори су саопштењем које је потписала Амбасада Француске у Београду подсетили да је 24. марта 1999. године почела војна интервенција, коју „нико није желео“.
„Операција Савезничка снага осмишљена је да натера Слободана Милошевића, тадашњег председника СРЈ, да прекине злостављање цивилног становништва на Косову, да спречи хуманитарну катастрофу и омогући избеглицама и расељеним лицима повратак, а хуманитарним организацијама приступ Косову“, наводи се у саопштењу.
Отварање пандорине кутије – НАТО агресија срушила међународно право
Слободан Милошевић је давно умро и не кажем да није правио грешке, али је питање шта је уопште могао и колико је могао да маневрише у околностима у којима смо се налазили, каже Човић за Спутњик.
„Србија није желела рат. Србија је била доведена у ситуацију узми или остави у Рамбујеу. Уз то, Медлин Олбрајт је успела да са Вилијемом Вокером направи још једну додатну конструкцију у Рачку, у смислу провокације какве су биле Маркале итд. А то је у односу на непристојну понуду коју су дали у Рамбујеу са овим додатком, испровоцирало и обезбедило у пропагандној машинерији колективног Запада да ми као Срби будемо демонизовани и да се на нас примени нешто што је срушило међународно право. НАТО агресија на Србију 1999. године је порушила међународно право и отворила пандорину кутију.“
Континуитет агресије: Охридски споразум у рангу Рамбујеа
НАТО чланице наводе и да се сећају и жале за изгубљеним животима недужних, али и размишљају о нашој заједничкој будућности са Србијом и Косовом у европској породици народа.
„Подржавамо налажење решења за спор између Косова и Србије, што је хитно питање европске безбедности, и уверени смо да је потпуна примена Охридског споразума постигнутог под окриљем и посредством Европске уније најбољи пут напред ка миру и стабилности у корист народа који живе у Србији и Косову“, стоји у саопштењу.
Небојша Човић
© Sputnik / Радоје Пантовић
А то у данашњој перспективи јасно можемо да видимо и закључимо имајући у виду шта се глобално дешава у свету, а нарочито на простору Украјине, додаје Човић.
„Ми смо прва земља на којој је вежбана технологија преварних споразума или споразума који не желе да се спроведу, неискрено постављених, или споразума преко којих се купује време како би дошло до неких других циљева које су зацртали. Такође, врло је лицемерно на крају тог саопштења позивати Србију и тзв. Косово. А што се тиче Охридског споразума, право да вам кажем, он је у рангу нечега што је било предложено у Рамбујеу, тако да очекујем да такав однос буде и према Охридском споразуму као што је био и према споразуму у Рамбујеу“.
Србија најинтересантнија за НАТО
„Војска Србије све тешње сарађује са НАТО и европским партнерима учествујући у мисијама Заједничке безбедносне и одбрамбене политике. Партнерство је начин на који можемо заједно градити мирну и стабилну будућност какву наши народи заслужују“, наводи се на крају саопштења.
Човић подсећа да је Србија почетком 2000. године ушла у Партнерство за мир, програм сарадње НАТО са земљама које нису чланице алијансе и додаје да то није ништа спорно.
„С тим што би Србија и у том делу требало да буде врло опрезна јер су са једне стране Партнерство за мир и слаткоречиве реченице, а са друге стране јучерашња одлука да се тзв. Косово придружује Скупштини НАТО алијансе. Одатле можете закључити да њих ништа друго не интересује него територија коју би требало да покрију у смислу приступа НАТО-у. Што мислим да је интересантно са аспекта територије БиХ, где су већ присутни али им то треба и званично, и територије или простора наше јужне покрајине Косова и Метохије. Све остало су већ ставили под контролу а наравно, најинтересантнија ће им бити Србија. И ту ће вршити разноразне притиске и имаће различите приступе око тога“, закључио је Човић.
Погледајте и: