Државни секретар Министарства унутрашњих послова др Жељко Бркић изразио је уверење да ће предато оружје наћи значајно место међу експонатима и поставци Музеја жртава геноцида, јер је оно нем, али поуздан сведок историје нашег народа и наше борбе за слободу против окупатора у Другом светском рату.
МУП предао 46 комада трофејног оружја Музеју жртава геноцида
© Tanjug / OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE
„Част ми је и задовољство што данас Министарство унутрашњих послова, на основу закључка Владе Републике Србије, предаје Музеју жртава геноцида 46 комада оружја трофејног карактера“, рекао је Бркић и прецизирао да је реч о 17 пиштоља, 17 војничких пушака, осам аутомата и четири митраљеза.
Према његовим речима, међу овим оружјем налази се и пиштољ белгијске производње, марке „браунинг“, који је рађен за потребе официра Краљевине Југославије.
Указао је да је предато оружје део контингента оружја које су грађани Републике Србије предали Министарству унутрашњих послова током акције предаје нелегалног оружја.
Државни секретар истакао је да је овај гест још један корак у успешној сарадњи Министарства унутрашњих послова и Музеја жртава геноцида.
Директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић захвалио се Министарству унутрашњих послова на предатом оружју и истакао да је реч о највећој појединачној донацији оружја и војне опреме из периода Другог светског рата коју је Музеј добио од свог оснивања, 1992. године.
МУП предао 46 комада трофејног оружја Музеју жртава геноцида
© Tanjug / OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE
Ристић је навео да су овим чином, још једном, Министарство унутрашњих послова и Музеј жртава геноцида показали одговорност, савесност и професионализам.
„Спасили смо оружје које би највероватније завршило у различитим нелегалним токовима. Оно ће сада бити у Музеју жртава геноцида, националној установи културе, и биће спремно за излагање убрзо, на располагању истраживачима и свима заинтересованим“, казао је Ристић.
Нагласио је да су овом донацијом уштеђена и значајна буџетска средства, с обзиром на то да музеј грађу највећим делом купује од приватних физичких лица.
„Ово је још један од показатеља вишегодишње успешне сарадње Министарства унутрашњих послова и Музеја жртава геноцида и желим да изразим захвалност министру, државном секретару и свим припадницима МУП-а на континуираној вишегодишњој сарадњи и подршци коју пружају музеју, без које ми не бисмо били толико успешни и ефикасни“, рекао је Ристић.
Записник о преузимању оружја које ће постати део збирке оружја и војне опреме Музеја жртава геноцида потписали су председник Комисије за разврставање преузетог оружја које је постало власништво Републике Србије Александар Зафировић и извршни директор Музеја жртава геноцида Станко Дебељаковић.
Погледајте и: