КУЛТУРА

Прича о трагичној судбини српске деце заточене у нацистичким логорима у Норвешкој – 33 анђела

Документарно-играни филма „33 анђела“ о трагичној судбини српске деце заточене у нацистичким логорима у Норвешкој, чији је аутор Бранко Димовић Димески , приказан је у Краљевском двору у Београду.
Sputnik
Након филма „Логор смрти у Карашјоку“, који говори о страдању Срба током Другог светског рата у нацистичким логорима у Норвешкој, у српско-норвешкој копродукцији снимљен је и филм „33 анђела“ посвећен очувању сећања на тужну судбину више од две стотине српске деце која су током Другог светског рата била заточена у нацистичким логорима у Норвешкој, након што су претходно прошла кроз логоре смрти Јасеновац, Сисак, Стара Градишка и Старо Сајмиште.
„’33 анђела’ је потресна прича о страдању деце, која нас подсећа на важност чувања сећања и поштовања живота. У филму ће гледаоци имати прилику да чују сведочења логораша који су преживели страхоте логора смрти у Независној Држави Хрватској, као и потомака деце страдале у нацистичким логорима током Другог светског рата у Норвешкој“, истакао је Бранко Димовић Димески, аутор и продуцент филма.
Заслужни за ову значајну причу су и режсер Горан Вукчевић, директор фотографије Дејан Тршић, косценаристи Милка Кајганић и Бранко Димовић Димески, аутори музике Стела Торесен, Андреј Стојановић и Никола Митић, као и стручни сарадници др Јоханес Солберг, Јелена Стојковић, Ђорђе Бојанић, Бранислав Гајић и Александар Динчић.
"33 анђела" је потресна прича о страдању деце
Више од 4.000 заробљеника током Другог светског рата депортовано је из НДХ, Србије и других делова окупиране Краљевине Југославије у Норвешку (од којих су 95постобили Срби, већином официри и војници Краљевске југословенске војске) где су били у нацистичким логорима смрти и приморани на принудни рад.
Од укупног броја затвореника у Норвешкој, 2.398 се никада није вратило кући. Најмлађи међу њима имао је само 11 година.
Коментар