„Сторм шедоу“ се лансира из ваздуха и може да уништи циљ на даљини од 250 до 560 километара у зависности од модификације. Ракету су произвели Француска и Велика Британија. У Француској се ракета зове „скалп“ и производи је концерн МБДА. Оружане снаге Украјине од прошле године активно користе „сторм шедоу“.
Руски експерти су демонтирали делове ракете „сторм шедоу“ како би изучили њихове тактичко-техничке карактеристике.
„У последње време смо детаљно изучавали крстарећу ракету 'сторм шедоу'. Ракета приликом дејства ПВО пада на земљу, али бојева глава остаје“, рекао је саговорник.
Показан је заштитни омотач ракете-носача који се одваја приликом приближавања мети, деактивира се осигурач бојеве главе и доњи део на коме се налази осигурач. Према његовим речима, добијени подаци се преносе различитим одељењима и центрима за обуку.
На видеу се може пратити процес растављања ракете: делимично сломљено крило, његова јединица за расклапање, бојева глава, пуњење. Ракета има бојеву главу која може да погоди циљеве који су добро брањени, као што су бетонски бункери.
На снимку се види и турбореактивни мотор, материјали од којих се ракета састоји и њен труп, крила, различити мањи делови, ознаке, спојеви и елементи којима је она причвршћена.
Саговорник Спутњика истиче да се на основу општег стања трупа ракете може закључити да је пројектил онеспособљен системима за електронску борбу или је пао услед техничког квара.
Погледајте и: