Последњи састанак делегација Београда и Приштине одржан је прошле недеље у Бриселу, посвећен је био питању забране употребе динара на КиМ, а завршен је без постигнутог договора. Приштина тврди да је изнела конструктиван предлог, док Београд – да је наш предлог избалансиран. Наредни сусрет заказан је за ову седмицу.
Приштина и не тражи решење
Зашто је прошла рунда пропала кад се чинило да ће се наћи компромисни излаз из ове кризе?
Професор Стевица Деђански председник Центра за развој међународне сарадње каже да се десило оно што се и очекивало.
„Не знамо какви су предлози тачно изнети али знајући радније „радове“ Приштине вероватно су њихови предлози са којима су изашли поново били по обичају максималистички, дакле, за нас неприхватљиви и да не представљају никаква компромис," каже он.
Ако неко хоће компромис на наредној рунди, напомиње саговорник Спутњика, онда не ради нешто на своју руку, па онда на основу тога покушава нешто да постигне.
„Они су од старта значи и хтели да направе ситуацију да ништа не може да се реши без њих, иако унапред знају да неће ништа да решавају. Наравно, то није њихова игра, јер нису они довољно паметни да то раде већ им се сервира споља од њихових западних ментора пре свега Британије и Немачке, а очигледно је да Америка не жели да толико утиче на њих,“ сматра Деђански.
Курти зна да има зелено светло Запада
Овај фијаско, ко зна који у низу, само нам говори да смо лаковерни и да желимо да верујемо у оно што чујемо.
„Ми смо се понадали нечему, слушајући изјаве америчких званичника, али очигледно да је игра таква да се изврши додатни притисак на Србе на КиМ и на њихов нормалан живот да би се они, мало по мало, сами селили са КиМ,“ мишљења је Деђански.
Циљ им је, каже он у закључку, да се Срби сведу на мањину на Косову у правом смислу те речи како би се њихова политичка моћ обезвредила, то јест, да неке одлуке Приштине не би морале да зависе од српских представника у њиховим институцијама.
Петковић је након прошлонедељног сусрета казао да је српска страна инсистирала на формирању ЗСО и да се пронађе решење за питање динара које подразумева да грађани који примају давања из Србије могу да их подигну на територији Косова и Метохије.
Бисљими је, са друге стране, тада најавио да је постигнут договор да до прошлог петка обе стране пошаљу своје предлоге за решавање питања динара. То је потом потврдио и изасланик ЕУ, Мирослав Лајчак.
Погледајте и: