ДРУШТВО

Мајка храброст: Припадници „Кобри“ златна плакета за најплеменитији појединачни подвиг године /фото/

Златна плакета за најплеменитији појединачни подвиг године додељена је данас припадници Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“, старијем воднику прве класе Тамари Моровић, која је донирала део јетре колеги Душану Кусковском, оболелом од аутоимуне болести примарног склерозирајућег холонгитиса, саопштило је Министарство одбране.
Sputnik
Свечаност уручења плакета за "Најплеменитији подвиг године", које "Вечерње новости" већ 61 годину заредом додељују најплеменитијим појединцима и организацијама који су својом храброшћу, добротом, одважношћу и несебичношћу задужили читаво друштво, одржана је данас у Скупштини града Београда. Свечаности је присуствовао министар одбране Милош Вучевић.
У образложењу жирија, којим је председавао академик Матија Бећковић, наводи се да "иако самохрана мајка, ова одважна жена са храбрим срцем војника није оклевала ни трен у жељи да спасе живот колеги".
Златну плакету за појединачни подвиг примила је Тамара Моровић (42), припадница елитне јединице "Кобре" Војске Србије, која је донирала део јетре у жељи да спасе живот свом колеги Душану Кусковском, оболелом од аутоимуне болести.
Вучевић је честитао је добитници и истакао да је задивљен свим овим људима за које већина нас није знала, а чије су приче, како је навео, нестварне, готово филмске и библијске.
"Велико хвала у име свих грађана Србије и целог нашег рода, где год да живимо. Стварно су задивљујуће приче и не би било фер да било кога рангирамо и једино што не завидим јесте жирију, који је морао да неку врсту хијерархије постави у погледу награђених", истакао је Вучевић.
Сузе Стефана Стојановића из Готовуше код Штрпца добитника Златне плакете за дечји подвиг
Он је посебно указао на значај ове акције коју "Вечерње новости" негују 61 годину, наводи се у саопштењу Министарства одбране.
"Честитам што чувате оно што нас је увек красило - племенитост, солидарност, саборност и да нисмо неке јединке саме за себе. Задивљен сам јунаштвом и племенитошћу свих ових људи, од најмлађег до најстаријег. То су дивни људи и доказ су да има много добрих људи, а да ми, нажалост, често причамо много више о онима који то не заслужују", нагласио је Вучевић.
Мумин Јакупи (78), из Параћина, донирао више од 1.000 евра за операцију суграђанина Александра Петровића
Према његовим речима, о овим племенитим људима треба више да се прича и пише додајући да су управо они мотив, снага и пример чојства и јунаштва.
"Хвала им на томе и нек се памте њихова дела и јунаштво", поручио је Вучевић.
Како је истакла Моровићева, награда јој значи због њене породице, свих пријатеља који су је подржавали, али и због породице преминулог колеге, те додаје да би волела да ово признање подстакне друге да донирају органе и буду хуманији.
Према њеним речима, није тешко бити племенит и хуман, јер тада човек стиче нове пријатеље и нову породицу.
"Потпишите и донирајте, ваш орган ће да дише и живи кроз неког другог. Нисам размишљала ни једног тренутка, јер сам желела да га спасим да се врати својој породици. Судбина је хтела другачије, али ја сада имам његову ћерку, жену, мајку и оне су моја породица", нагласила је Моровићева.
Иван Живановић
Обраћајући се присутнима, главни и одговорни уредник "Вечерњих новости" Милорад Вучелић, који је уручио плакету старијем воднику Моровић, истакао је да је ретка и јединствена прилика да се данас странице, у мору тужних и забрињавајућих вести, исписују причом о херојима живота.
"Овај дан је крупним словима уписан у српском календару, јер данас смо центар света, данас смо и моћ и надмоћ. Неисцрпно и неуморно трагајући за добром причом и ове године 'Вечерње новости' су бележиле племените подвиге скромних, а великих људи, хероја из нашег комшилука. Поносни смо што је наша идеја о уздизању племенитости опстала у овим чудним и савременим вредностима", истакао је Вучелић.
Конобари Владимир Стојковић и Марјан Васић, из Ниша, од бакшиша који добију у кафани где раде, већ годину дана одвајају за помоћ онима којима је потребна
Академик Бећковић подсетио је да је прошла 61 година од када "Вечерње новости" у васкршње дане изводе пред очи јавности незнане јунаке, који су нас наградили својим племенитим подвизима те додао да је свака плакета за племенитост златна.
"Они који су пре 61 годину покренули ову акцију нису ни слутили да ће човечност бити све ређа, а времена све нечовечнија и варварскија. У постмодерно време поставља се питање чему човек, из употребе нестају речи хвала, извини и опрости. Сваки племенити човек спасава свет и постаје херој нашега доба", нагласио је академик Бећковић.
Признање за најплеменитији колективни подвиг уручено је ватрогасцима-спасиоцима МУП Србије. Они су несебично помагали унесрећенима у разорном темљотресу који је 6. фебруара прошле године погодио исток Турске. Њих 45 и службени пас Зиги данима су, готово без одмора, учествовали у потрази за преживелима али и телима настрадалих
Златну плакету за најплеменитији колективни подвиг добили су ватрогасци-спасиоци Министарства унутрашњих послова Србије - припадници Специјалистичких тимова за спасавање из рушевина из Београда, Новог Сада, Крагујевца, Ниша, Ужица, Врања и Бора за несебичну помоћ коју су пружили угроженима у разорном земљотресу, који је 6. фебруара прошле године погодио исток Турске.
Њих 45 и службени пас Зиги данима су, готово без одмора, учествовали у потрази за преживелима, али и телима настрадалих. Из рушевина су спасили три живота, међу њима и седамнаестогодишњу девојку.
Вођа Специјалистичког тима за спасавање из рушевина Давор Видовић казао је да је поносан што је препознат рад и племенитост овог тима, који је за собом оставио велике подвиге и добра дела. Златна плакета за најплеменитији дечји подвиг припала је браћи Стефану и Милошу Стојановићу из Готовуше код Штрпца, који су, враћајући се из бадњака, рањени када је на њих пуцао припадник тзв. Косовске безбедносне службе.
Стефан Стојановић из Готовуше код Штрпца
Ученици издвојеног одељења Основне школе "Миле Дубљевић" из Лајковца у Боговађи, који су са наставником математике Иваном Живановићем саградили кућу за петоро малишана Митровића у ромском насељу Палеж, у оближњем селу Пепељевцу, добитници су Златне плакете за најплеменитији колективни дечји подвиг.
Ученици издвојеног одељења у Боговађи ОШ "Миле Дубљевић" у Лајковцу, који су за само један дан изградили дом за петоро другара Митровића у Пепељевцу и њихов подухват који су остварили са наставником Иваном Живановићем, награђени су Златном плакетом за најплеменитији колективни дечји подвиг
Златна плакета за најплеменитији подвиг која се додељује постхумно припала је дечаку Милану Стевановићу из Велике Моштанице. Он је страдао 6. јуна 2023. покушавајући да спасе свог друга Стефана Чоловића који се давио на Ади Циганлији, али нераздвојни пријатељи, на жалост, заједно су отишли у смрт, наводи се у саопштењу.
Херојско дело Милана Стевановића (16) из Велике Моштанице код Београда, који је страдао 6. јуна прошле године, покушавајући да спасе најбољег друга Стефана Чоловића (16), који се давио на Ади Циганлији, награђено је постхумно Златном плакетом. Отац Ненад примио је плакету
Сребрном плакетом награђени су и братство манастира Осовица у Републици Српској, које је обновило запустелу светињу из 13. века, затим Перица Батрићевић и његови синови Петар и Александар из Улциња, који деценијама несебично спасавају дављенике на ушћу Бојане у Јадранско море, Мумин Јакупи из Параћина, који је више од 1.000 евра намењених њему дао за операцију дечака Александра Петровића.
Братство манастира Осовица на Мотајици награђно је сребрном плакетом за "Најплеменитији подвиг године", а награду је примио игуман манастира Осовица, архимандрит Теофил Димитрић
Истим признањем награђени су Здравка Рутић и Љубинко Млађеновић који су на главној аутобуској станици у Београду спасли бебу коју је мајка услед изненадног порођаја родила у јавном тоалету станице.
Здравка Рутић и Љубинко Млађеновић из Београда, добитници Сребрне плакете за "Најплеменитији подвиг године". Они су први притрчали у помоћ детету и мајци после изненадног порођаја на долазном перону БАС станице и такоспасли новорођенче
Сребрна плакета додељена је и Драгици Гашић, која се пре две и по године вратила и једини је Србин повратник у Ђаковици, Врањанцу Марку Николићу, који је трчао 1.420 километара кроз пустињу Марока да помогне лечење тешко болесног петогодишњег Максима Миленковића и Српском културно-информативном центру СПОНА из Скопља, који већ 18 година учвршћује везе наших сународника у Северној Македонији са матицом.
Јован Митровић, брат Петра и Марка Митровића, убијених 4. маја у Малом Орашју код Смедерева добитник је Сребрне плакете за "Најплеменитији подвиг године"
Истим одличјем награђени су и Јован Митровић из Малог Орашја који је трчао од свог села до манастира Тумане, како би прикупио донације за опоравак тешко рањених у свом селу Дубони 4. маја прошле године, као и конобари из Ниша Марјан Васић и Владимир Стојковић, који од бакшиша одвајају за болесну децу и Жељко Станисављев, који вишак хране из своје пекаре на крају дана подели сиромашнима у Кикинди.
Данашњој свечаности присуствовали су министри у Влади Србије, припадници Министарства одбране и Војске Србије, представници Града Београда, породице и пријатељи награђених и бројни гости, наводи се у саопштењу.
Погледајте и:
Коментар