ДРУШТВО

Ивана Милошевић најбољи наставник на свету

Професор енглеског у Математичкој гимназији Ивана Милошевић, која је у Тампи на Флориди изабрана за најбољег наставника лидера у свету, ту престижну награду у конкуренцији од 5.000 колега добила је због утицаја на ђаке и колеге, а на предлог Амбасаде САД.
Sputnik
"Оцењивао се целокупни рад, гледала се настава у учионици и ван ње као и пројекти", рекла је за Танјуг Ивана Милошевић, једини добитник тог престижног признања из Србије, али и једина која је из наше земље била номинована.
Како каже, за њу је награда, која јој је уручена на годишњој Међународној конференцији наставника енглеског језика - ТЕСОЛ Интернационал, велико изненађење, иако се увек залагала да направи корак више и прошири и продуби знања својих ученика.
Добитница награде за Access Impact Award - за најбољег наставника лидера, каже да је осим тога што је већ 11 година професор у Математичкој гимназији, а 24 године у настави, и координатор Access програма у Србији.
"Програм у свету постоји већ две деценије, у Србији десетак година и кроз њега је прошло више од 450 ђака, а у овом тренутку имамо их 50", казала је Милошевићева.
У плану је отварање четири нове групе од октобра, рекла је она и додала да је за тај веома озбиљан програм специфично то што је врло интензиван и што деца за две године прођу број сати који се прође за осам година школовања.
Она је додала да сарађује и са Министарством просвете, односно са Заводом за унапређивање, образовање и васпитање и да је члан радних група. На челу је Удуржења наставника енглеског где је и један од аутора и реализатора креативних група.
"Једини сам наставник из Србије који је икада добио ту награду. Награда ми много значи, јер показује да је све оно што сам до сада урадила признато и представаља додатни подстрек за даљи рад", казала је Ивана Милошевић која је поносна на признање које додељује Стејт департмент.
Додала је да је награда укључивала њен студијски боравак у САД где је имала прилику да се упозна са осталим номинованим наставницима из читавог света.
"Моја група имала је 10 наставника, боравили смо у Канзас Ситију и као део награде добили прилику да научимо нову методу. У питању је настава заснована на траумама, што је у фокусу у читавом свету и нешто што је постало популарно после ковида", рекла је она.
За ову награду предложила ју је амбасада САД у Београду, а свака америчка амбасада у свету на основу резултата номинује наставника из земље у којој је.
Додала је да је организовала и бројне пројекте, као што је онај "У њиховим патикама" реализован у сарадњи са УНХЦР-ом о мигрантима или "У њеним патикама" који је организовала Математичка гимназија уз учешће седам других школа из целе Србије.
То је пројекат који се кроз изучавање књижевности из угла средњошколаца бави темама стереотипа, женских права, равноправности.
Милошевићева је најавила да ће у Београду 17. и 18. маја бити одржана велика међународна конференција за наставнике енглеског и да се очекује долазак више од 350 наставника из читавог света.
Погледајте и:
Коментар