Министру у Влади Србије задуженом за односе са дијаспором Ђорђу Милићевићу хрватска полиција је забранила да приђе споменику жртвама злогласног логора НДХ Јасеновац, да запали свећу и положи цвеће.
Необично ћутање званичника Хрватске
Милићевић је био у радној посети Србима у околини Новске, и то на њихов позив, па је остало нејасно зашто су му хрватски полицајци "тек тако" рекли да не може у Јасеновац јер је штићено лице, иако није тако третиран док је био у хрватском националном парку „Пакленица“.
Хрватска полиција није чак дозволила Милићевићу ни да се фотографише испред спомен парка Јасеновац већ му је речено да одмах мора да напусти простор државе Хрватске при чему су истакли да је наредба стигла са врха.
Надлежни хрватски органи се о овом случају до сада нису огласили нити дали образложење због чега је Милићевићу забрањено да посети спомен парк Јасеновац.
Ово последње није јасно ни Жарку Пуховском, хрватском професору, политичком аналитичару, филозофу, интелектуалцу и бившем председнику Хрватског хелсиншког одбора.
„Оно што је битно и што је проблем јесте да до сада, иако је прошао готово цео дан од тог догађаја, са хрватске стране нема нити једне речи. То ми се чини јако забрињавајуће јер је ситуација веома једноставна. Ако се није радило о некаквој посебно ружној провокацији од стране српског министра, нема никаквог разлога који би оправдао забрану да он посети Јасеновац,“ каже Пуховски.
Забране су погрешне и недопустиве
Наш саговорник из Хрватске напомиње да не може да зна све детаље јер није био присутан на лицу места, не зна шта је друга стране можда рекла или учинила што је, како каже, увек лоше ако се о нечему суди а не знају се обе стране.
„Али Хрватска која је у овом случају прва деловала није нашла за сходно да нас обавести о чему је реч, и будући да ништа до сада јавно није рекла, у овом тренутку не видим да су имали неке разлоге да оправдају ову забрану. Мимо тога, таква забрана је по моме суду погрешна и недопустива,“ сматра Пуховски.
С обзиром да ово није први пут да се овако нешто дешава и да се српским званичницима забрањује посета комплекса Јасеновац наш саговорник каже следеће:
„Опет кажем све то зависи о томе ако је постојао неки разлог да се забрана деси, на пример, да се носила четничка застава или нешто слично, али како видим да тога није било разлог, дакле, није постојао. Јер ако се не јављате а некога сте за нешто оптужили веома често претпоставимо да се не јављате јер немате оправдање. Овде мислим на хрватску страну,“ напомиње Пуховски.
Ко је наредио забрану посете Јасеновцу
Поводом овог инцидента први потпредседник Владе Србије Ивица Дачић упутио је најоштрији протест Хрватској.
Иначе, Милићевића су на улаз у комплекс Јасеновац опколила три полицијска аутомобила при чему су захтевали од њега да се одмах удаљи од комплекса Јасеновац.
Полицијски службеник, који се није представио, наредио је да комби са министром и његовим сарадницима одмах напусти Јасеновац.
„Окрените возило и одмах се упутите ка граничном прелазу Бајаково, без задржавања на територији Републике Хрватске“', нагласио је полицајац, наводи се у саопштењу министра.
На његово питање „зашто му није дозвољено да као грађанин и као Србин посети Јасеновац и запали свећу жртвама усташа“, полицајац је, како се наводи, одговорио да „има наређење с врха“, али није имао одговор на питање ко је тачно дао то наређење. Уместо тога полицајац је одговорио да не зна да ли је одлука МУП-а или Министарства спољних послова, као и да он само слуша наређења - а наређење је јасно: "Српски министар не сме ући у Јасеновац".