„Рекао бих да највећи притисак на Телеграм не врше владе, него 'Епл' и 'Гугл'. Када је реч о слободи говора, те две платформе могу цензурисати у суштини све што можете да прочитате на свом паметном телефону“, рекао је Дуров.
Како је додао, те компаније су наговештавале да ако Телеграм не буде поштовао њихова правила, могао би да буде обрисан из продавница апликација.
Дуров је такође казао да се труди да не посећује „велике геополитичке силе“ као што су Русија, Кина и САД, где власти удељују повећану пажњу Телеграму.
„Идем у земље где сам сигуран да су њихови поступци у складу са оним што ми радимо, са нашим вредностима“, рекао је Дуров.
Он је напоменуо да има могућност да иде у САД, али се труди да то не ради јер је тамо под будном пажњом ФБИ и власти.
„Привлачимо превише пажње ФБИ, безбедносних служби, где год да се налазимо у САД. Навешћу пример. Последњи пут када сам био у САД, са мном је био инжењер који ради за Телеграм. Службеници или агенти из сфере сајбер безбедности су покушали тајно, иза мојих леђа, да запосле мог инжењера“, рекао је Дуров.
Он је истакао да Телеграм не жели да буде политички играч.
„Желимо да будемо неутрална платформа, непристрасна која не заузима било чију страну“, казао је он.
Најважније из интервјуа:
- На питање Карлсона одакле је, Дуров је одговорио да је то „дуга прича“. Рођен је у СССР, а када је имао четири године његова породица се преселила у Италију. Тамо је ишао у школу, а након распада СССР породица је отишла у Русију, где је Дуров стекао образовање и основао друштвену мрежу „Вконтакте“. Крајем 2013. године ју је продао и напустио Русију.
- Идеја о стварању Телеграма појавила се још док је Дуров био у Русији. Пре доласка у Дубаи, где се сада базира Телеграм, тим је разматрао неколико других градова: Берлин, Лондон, Сингапур, Сан Франциско, али је свуда било бирократских и других потешкоћа.
- Дуров је желео да се настани са својим тимом у САД, али се предомислио након што су га напали лопови на улици у Сан Франциску и покушали да му отму телефон.
- Никада није осетио притисак власти у Уједињеним Арапским Емиратима. По његовим речима, то је неутрална земља и „геополитички није повезана ни с једном великом суперсилом“.
- Дуров никада није имао циљ да постане богат – он је имао циљ да постане слободан.
- Телеграм су користили демонстранти у Хонг Конгу, Казахстану и Белорусији. Али Телеграм је доступан свима - то је неутрална платформа.
- Током пандемије вируса корона Телеграм је помагао властима да шире информације о мерама предострожности, али није забрањивао ни критике.
- Телеграм тренутно броји преко 900 милиона корисника. Дуров предвиђа да ће та бројка достићи милијарду у року од годину дана.
- Након јуриша на Капитол 6. јануара 2021. године, Телеграм је добијао претње и од представника Демократске и Републиканске партије.
- Дуров је изјавио да подржава оно што Илон Маск ради за развој мреже „Икс“, пошто та друштвена мрежа „постаје све већи поборник слободе говора“.
Погледајте још:
Спутњик на удару цензуре: Читајте нас на Телеграму и гледајте на платформи „Одиси“
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).