Са невероватном, чак 33 пута већом масом од Сунца, Гаја БХ3 је најмасовнија црна рупа звездане масе икада идентификована у нашој галаксији. Оно што је посебно интригантно је њена скромна природа и тихо кружење око звезде пратиоца, без привлачења пажње на себе.
„То је врста открића које се деси једном у животу научника“, примећује астроном Пасквале Пануцо из француског Националног центра за научна истраживања и члан организације Гаја, преноси Сајенс алерт.
Црне рупе звездане масе, настале из остатака експлозија супернове масивних звезда, обично су око 65 пута веће од масе Сунца. Упркос проценама које сугеришу да би их у Млечном путу могло бити до 100 милиона, оне су и даље неухватљиве због недостатка видљиве светлосне емисије.
Астрономи се ослањају на индиректне методе да разоткрију ове космичке енигме, често посматрајући необична кретања оближњих звезда ухваћених у гравитациону замку црне рупе. Гаја, свемирска опсерваторија која прецизно мапира звезде Млечног пута, игра кључну улогу у тој потрази.
Од 2013. године до данас Гајина прецизна мерења пружају непроцењив увид у универзум. Иако се четврто објављивање података још чека, откриће Гаје БХ3 било је превише значајно да би се прећутало, што је навело астрономе да објаве своја открића пре рока, што је и учињено објављивањем истраживања у часопису Астрономи & Астрофизикс.
Бинарни систем који се састоји од Гаја БХ3 и његове пратеће звезде нуди трагове о пореклу црне рупе. Посебне карактеристике звезде, укључујући њену старост и елементарни састав, сугеришу сложену космичку историју која је кулминирала стварањем супермасивне црне рупе.
Модели сугеришу да је ниска металност звезде играла кључну улогу у њеној еволуцији, отварајући пут за стварање црне рупе тако невероватних пропорција.
Док астрономи жељно ишчекују даља открића из предстојећих издања података, откриће Гаја БХ3 служи као примамљив преглед космичких чуда која тек треба да се открију.
Погледајте и: