СРБИЈА

Жустар одговор Вучића после излагања Османијеве, реаговао и Небензја: Овде сте као приватно лице

Председник Србије Александар Вучић оценио је данас да је излагање председнице тзв. Косова Вљосе Османи у СБ УН личило на политички театар и упитао да ли неко верује да Српкиње нису биле силоване током сукоба на КиМ. Реаговао је и представник Русије Василиј Небензја који је навео да је њено обраћање очигледно кршење процедура
Sputnik
Подсетимо, председница привремених приштинских институција Вјоса Османи довела је на седницу СБ УН о Косову и Меотхији у Њујорку силоване жене да сведоче о наводним српским злочинима.
"Довели сте људе којима није овде место", нагласио је Вучић и показао слику Марице Мирић из Белог Поља код Пећи, која не само да је силована више пута, већ је и заклана.
Зато не бих могао да је доведем, рекао је Вучић.
"Молим вас, следећи пут обавестите нас као једног од оснивача Уједињених нација, да ће неки грађани, неки држављани који ће бити присутни на овој седници, довести више људи, како би кривицу сваљивали на другу страну, зато што смо овде да разговарамо о извештају и о могућим последицама политичких активности и свега другог", нагласио је председник Србије у СБ УН, у реплици Османи.
"Што нас нисте обавестили ко ће бити члан делегације и да ли верујете да није било силованих Српкиња", питао је председник реагујући на то што је Османи на седницу довела четири жене које су, како је навела, биле силоване, или које су преживеле тешке злочине..
"Као да је неки судски процес - суђење шта се десило пре 25 година, ниједна реч о извештају у последњих шест месеци", рекао је Вучић и нагласио да је био потпуно фокусиран на извештај УНМИК-а и Каролине Зијаде.
Председник је демантовао тврдње Османи да је Србија пре некилико дана недалеко од Косова приказала иранске дронове.
Тим пововдом рекао је да мора да постави питање - "да ли је икада ико видео да Србија има иранске дронове" и нагласио да је важно да сви чују истину.
"Да ли сте чули да је Србија приказала неке иранске дронове у Србији, ја никада нисам видео никакав ирански дрон, нико у Србији никада није видео ирански дрон, то се није десило", рекао је Вучић.
Председавајућа Ванеса Фрејзер је одговорила председнику Вучићу да, када је реч о делегацији Приштине, "ми немамо ништа са тим".
"Ово је протокол Уједињених нација и они дају акредитације. Као што су и радили са именима ваше делегације", истакла је Фрејзер.

Русија: Османијева присутна као приватно лице

После говора Вјосе Османи у СБ УН, реаговао је и представник Русије, Василиј Небензја, који је рекао да га је председник Вучић предухитрио у одговору Османијевој.
"Ово је очигледно кршење процедура", казао је Небензја.
Након што је Османи рекла да су те жене и саветнице у њеном "кабинету", Небензја је одмах одговорио да госпођа Османи може да мисли да има неки кабинет, али је у СБ УН присутна као приватно лице.

Представник Кине: Став Кине по питању КиМ је јасан

Представник Кине при мисији те земље у Уједињеним нацијама истакао је да је став Кине по питању КиМ доследан и јасан, да та земља подржава стране да се међусобно ангажују у оквиру Резолуције 1244 Савета безбедности и дођу до обострано прихватљивог решења кроз дијалог и консултације, али и истакао да суверенитет, независност и територијални интегритет Србије треба у потпуности да се поштују.
Он је на седници Савета безбедности УН на којој се расправља о шестомесечном извештају Унмика о КиМ позвао Приштину да опозове неразумне одлуке и прекине једностране акције које погоршавају тензије и изазивају конфронтацију.
Рекао је и да забрињавају ескалација тензија на северу КиМ у последње време и учестало насиље и безбедносни инциденти на терену, наводећи да су уредба о динару власти у Приштини и насилни прогони етничких Срба озбиљно пореметили нормалан живот српске заједнице.

"Кина изражава озбиљну забринутост због тог развоја догађаја. Позивамо Приштину да опозове неразумне одлуке и прекине једностране акције које погоршавају тензије и конфронтацију. Оснивање Заједнице општина са српском већином важан је део Бриселског споразума из 2013. године. Косовске власти су се изричито обавезале у овом погледу и требало би да поштују своје обавезе у доброј вери. Надамо се да ће ЕУ подржавати неутралност, непристрасност и правду у свом посредовању", рекао је он.

Према његовим речима, СБ УН би требало да настави да се бави питањем КиМ, а Приштина да поштује и осигура безбедност особља и просторија УНМИК-а и да омогуц́и несметан рад УНМИК-а.
"Русија је прошлог месеца затражила отворени састанак поводом 25. годишњице НАТО бомбардовања на Савезну Републику Југославију. Прошло је 25 година од рата НАТО-а против Југославије, али тај рат је далеко од историје. Ситуација на Косову остаје напета'', додао је представник Кине.

САД: Забринути смо због застоја у нормализацији односа Београда и Приштине

Заменик сталног амбасадора Сједињених Америчких Држава при Уједињеним нацијама Роберт Вуд рекао је да су САД забринуте због застоја у напретку у нормализацији односа Београда и Приштине.
Он је на седници Савета безбедности УН оценио да је с обзиром на, како је рекао, историју региона претходних година, направљен помак, али је навео да се пречесто дешавају "ескалаторне" акције Београда и Приштине, што "одлаже напредак".
Амерички дипломата је рекао да је Вашингтон забринут због одлуке Централне банке у Приштини да укине динар, која, према његовим речима, утиче на добробит и рањивост мањинских заједница и подрива пут ка нормализацији односа Београда и Приштине.
"Апелујемо на обе стране да предузму конкретне кораке кроз дијалог под окриљем ЕУ и да испуне обавезе, укључујући проналажење решења за валуту. Такође, очекујемо и напредак у успостављању Заједнице српских општина", поручио је Вуд.
Тврди да Београд није начинио значајан напредак у привођењу правди одговорних за догађаје у Бањској 24. септембра и додао да Београд треба да сарађује са Кфором "како би се спречили такви напади".
"Очекујемо пуну примену владавине права", рекао је Вуд.

Велика Британија подржава одлуку Приштине о враћању имовине Високим Дечанима

Представник Велике Британије при Уједињеним нацијама рекао је да Лондон подржава одлуку суда у Приштини о враћању имовине манастиру Високи Дечани, додајући да Лондон охрабрује обе стране да испуне своје обавезе, укључујући и успостављање Заједнице српских општина.
"Ова посвећеност довела је Косово корак ближе да схвати своје аспирације да уђе у Савет Европе. То ће донети опипљиве бенефите за све држављане Косова. Међутим, кључна питања остају нерешена. Недостатак нормализације односа наставља да има негативне импликације по регион. Поздрављамо напредак из децембра о енергетској мапи пута, таблицама, али кључна питања су остала нерешена", рекао је британски амбасадор.
Он је апеловао на обе стране да се држе дијалога под окриљем ЕУ.
"Охрабрујемо стране да испуне своје обавезе, укључујући и успостављање Заједнице српских општина", рекао је, између осталог, британски представник.
СРБИЈА
Вучић у СБ УН о КиM: Срби имају 11 година неиспуњених обећања и неспособности ЕУ
Коментар