СРБИЈА

Извештај Стејт департмента о КиМ: Значајни проблеми са слободама мањина, корупцијом, судством

Током протекле године није било значајнијих промена у стању људских права на КиМ, констатује се у редовном годишњем извештају Стејт департмента о људским правима и наводи да су значајни проблеми и даље присутни када су у питању слободе мањина и судство, као и да су уочени озбиљни случајеви корупције.
Sputnik
У делу извештаја посвећеном КиМ, наводи се да је у „веродостојним извештајима“ указано на озбиљне проблеме са независношћу правосуђа, ограничењима слободе изражавања и слободе медија, укључујући насиље или претње насиљем против новинара, а предочено је и да је било озбиљних случајева корупције у привременим приштинским иснтитуцијама, као и кривичних дела која укључују насиље или претње насиљем против етничких мањина или других маргинализованих заједница.
У извештају се наводи да су привремене приштинске институције „предузимале кредибилне, али недоследне кораке“ да идентификују, истраже, кривично гоне и казне званичнике који су можда кршили људска права.
Истиче се да је спровођење правде било споро, да су недостајала средства да се осигура одговорност правосудних званичника, као и да су правосудне структуре биле предмет политичког уплитања, спорних именовања и нејасних мандата.
Указује се да је цивилно друштво често критиковало власти у Приштини због јавног мешања у независност и непристрасност правосудних институција, посебно у вези са истрагама о корупцији владиних званичника.
Као и претходних година, надлежне међународне инстанце су изразиле забринутост у вези са неизвршењем судских одлука, што је допринело повећању броја нерешених предмета, пише у извештају Стејт департмента.
Указује се да су неки представници Срба са КиМ указивали да приштинске власти нису извршиле судске пресуде у корист Срба, посебно у имовинским споровима.
Удружење новинара на КиМ известило је да је неколико пута било мета кампање дигиталног клеветања у ситуацијама када је бранило новинаре и неке медије, као и да су владини званичници, укључујући премијера привремених приштинских институција и чланове владајуће политичке партије, учествовали у клеветничким кампањама у циљу подривања поверења јавности у медије.
Наводи се да је Удружење новинара забележио 30 напада на новинаре који су извештавали о политичким напетостима на северу КиМ у мају и јуну.
У извештају Стејт департмента се примећује и да је приступ правди за грађане у четири општине са већинским српским становништвом на северу КиМ остао ограничен након оставки свих представника у локалним правосудним и полицијским институцијама, што је, како се наводи, додатно погоршало постојеће проблеме.
Од септембра, судске филијале у две општине остале су затворене због недостатка особља, а око 7.000 предмета је било нерешено.
Идентитети и фотографије новоименованих полицајаца Срба објављени су на интернету са претећим порукама појединаца и група на друштвеним мрежама, наводи се у извештају Стејт департмента.
Неколико полицајаца Срба поднело је оставке у августу убрзо након што су ангажовани и распоређени на северу Косова, наводећи као разлог „претње и притисак“, подсећају из Стејт департмента.
Погледајте и:
Коментар