Потражња за бакром ће снажно расти у наредних десет година захваљујући електричним возилима, енергетској инфраструктури, вештачкој интелигенцији и аутоматизацији, оцењује трговачка кућа „Трафигура“.
Енергетска транзиција и нове технологије као што су вештачка интелигенција и аутоматизација већ су побољшале изгледе за потражњу за металом високе проводљивости. У наредних 10 година то ће бити извор најмање 10 милиона метричких тона додатне потрошње, израчунала је „Трафигура“, а преноси „Пословни дневник“.
Отприлике трећину нове потражње генерисаће сектор електричних возила, напомиње Грем Трејн, шеф анализе метала у овој швајцарској компанији.
„Та трећина укључује производњу, пренос и дистрибуцију електричне енергије, а остатак ће ићи на ствари као што су аутоматизација, индустријски капитални трошкови и системи за хлађење центара података“, објаснио је Трејн.
Потражња за бакром ће бити подстакнута индустријализацијом и урбанизацијом у земљама у развоју, посебно у Индији, где потрошња по становнику тренутно износи свега пола килограма, истиче он и додаје да у Кини и развијеним економијама износи 10, односно седам килограма.
Убрзана производња електричних возила, соларних панела и улагања у мрежу у Кини и опоравак кинеске индустрије већ су подстакли потражњу за бакром, који се највише користи у енергетској и грађевинској индустрији.
Ови фактори, у комбинацији са оскудним снабдевањем рафинисаним бакром и концентратом бакра, подигли су цене тог метала на Лондонској берзи ЛМЕ на највиши ниво у последње две године, близу 10.000 долара по тони.
Извори у индустрији бакра кажу да је раст цена делом последица пада залиха у складиштима регистрованим на ЛМЕ, за чак 35 одсто у односу на октобар прошле године, на 121.200 тона.
Додатно повећање цена било је условљено и ограниченим снабдевањем концентратом бакра након затварања рудника Кобра у Панами у власништву компаније „First Quantum’s Minerals“ и процене рударског гиганта „Англо Америкена“ о смањеној производњи овог метала.
У таквим условима неки аналитичари сада очекују значајну несташицу на тржишту, од око 26 милиона тона ове године.
Погледајте и: