„Актуелност ове акције је порасла, јер ‘Георгијевска лента’, како сада схватамо, као никада пре носи у себи победоносну генетику која нам даје снагу. Ако размислимо, у животу свакога од нас, било на фронту или у позадини, тренутно је најважнији животни период“, нагласио је Кисељов на конференцији за новинаре.
Он је истакао да „Георгијевска лента“, са једне стране, подсећа на подвиге дедова и отаца, а са друге, подсећа на садашњу одговорност, изазове који су пред Русијом и на које треба одговорити.
„Током одржавања акције ‘Георгијевска лента’, добровољци ће делити траке у 35 страних држава“, саопштила је председник Централног штаба „Волонтери победе“ и посланик у Думи Олга Занко.
Ленте ће се, између осталог, делити у Турској, Мароку, Узбекистану, Перуу, на Кипру.
Она је подсетила да је у неким земљама лента законом забрањена, укључујући у Украјини, Летонији, Литванији, Молдавији, Естонији.
Акција коју су осмислили новинари РИА Новости у марту 2005. године претворила се у народну традицију која уједињује милионе људе у Русији и иностранству. По традицији, акција стартује у просторијама Медијске групе „Русија севодња“.
Црно-наранџаста трака постала је обележје храбрости, витештва, врлине и победе, симбол победе над фашизмом, а у Србији је још и симбол јединства са руским народом.
Георгијевска трака представља један од најпрепознатљивијих симбола Дана победе. Одавно је прешла границе Русије и бившег СССР-a. У недељи која претходи Дану победе може се видети у свим европским градовима, па и у српским.
Погледајте и: