„Државни секретар САД Ентони Блинкен позвао је председника Републике Азербејџан Илхама Алијева. Председник Азербејџана је током разговора истакао да је након процеса разграничења позитиван корак био и почетак радова на демаркацији двеју земаља“, наводи се у саопштењу.
У саопштењу се додаје да је Алијев изјавио да ће се ускоро у Алматију састати министри спољних послова Азербејџана и Јерменије, Џејхун Бајрамов и Арарат Мирзојан.
„Шеф државе је рекао да ће, у складу са предлогом казахстанске стране, министри спољних послова Азербејџана и Јерменије ускоро одржати састанак у Алматију за наставак преговора о мировном споразуму“, наводи се у саопштењу.
Сукоб у Нагорно-Карабаху
Крајем септембра 2020. у Нагорно-Карабаху обновљена су борбена дејства која су била наставак дугогодишњег сукоба и у коме је страдало много цивила. Баку и Јереван међусобно су се оптуживале за избијање сукоба. Стране су неколико пута покушавале да постигну примирје, али је успешан био покушај постигнут 10. новембра 2020.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су тада заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Августа прошле године поново је дошло до ескалације напетости. Министарство одбране Русије саопштило је да су азербејџанске оружане снаге прекршиле примирје у зони сукоба, у области висоравни Сарибаба.
Октобра 2023. године након трилатералног састанка Азербејџан-Јерменија-Русија у Москви руски председник Владимир Путин је изјавио да постоје претпоставке које указују да је пут за решавање сукоба Јеревана и Бакуа пронађен.
Погледајте и: