Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић ће се на њој највероватније обратити путем видео-линка, рекао је Дачић за ТВ Пинк.
Дачић је напоменуо да по питању БиХ Генерална скупштина Уједнињених нација (ГС УН) не може да расправља јер је то супротно члану 12 Повеље УН у коме се наводи да питања о којима расправља СБ УН не може расправљати ГС УН.
Он је оценио да је дипломатска акција Србије на челу са председником Александром Вучићем и Министарством спољних послова довела до премишљања неких земаља око тога да ли ће доношење резолуције о Сребреници допринети помирењу или је у питању нелегална акција око које не постоји консензус и која ће допринети новим поделама у региону.
"Мислили су до сада да ће резолуцију сви да подрже и да ће без неких већих проблема да прође у ГС УН... Видите и по броју земаља које су коспонзорисали резолуцију, да није реч о великом броју земаља, односно да није реч о земљама које би чврсто стајале и већ унапред показале да ће резолуција сигурно бити донета", рекао је Дачић .
Шеф српске дипломатије је оценио да предлагачи резолуције нису рачунали да ће Србија бити организована и да ће имати веома активну дипломатску офанзиву и да је само он разговарао са 69 министара спољних послова.
"Реч о једној нелегалној акцији, кршењу повеље УН, око које не постоји консензус у БиХ, која не доприноси стабилности, око које нас нико није питао. То је једина појединачна резолуција након Руанде о неком злочину, којом би једино Србија, српски народ, поред Руанде, био дефинисан као геноцидни народ", рекао је Дачић.
Погледајте и: