Ово је реакција Зорана Анђелковића, председника Центра за мир и толеранцију и некадашњег председника привременог Извршног већа Аутономне Покрајине Косово и Метохија на речи председнице привремених приштинских институција Вјосе Османи, која је изјавила да и тзв. Косово има „своју Сребреницу.“
Затирање трагова
Османијева је као пример навела догађај из села Меја, у близини Ђаковице, где су у акцијама српских снага страдали Албанци који су претходно убили пет српских полицајаца.
Анђелковић каже за Спутњик да је порука из Приштине очекивана, посебно када је потребно наћи кривца за све ратове на простору бивше СФРЈ. А то су, наводи, у очима запада Срби, јер нити тамо могу сами себе да окриве нити оне са којима су сарађивали и које су помагали.
„Колико видим, геноцидом ће почети да се третира свако убиство које се десило било где и било када и ван ових простора… Готово да је непријатно више о томе говорити с обзиром ако се зна дефиниција геноцида и ко је и како преживео геноцид у Другом светском рату, а ко га је починио,“ каже Анђелковић.
Османијева, додаје наш саговорник, као по обичају користи сваку прилику да косовске Албанце представи као жртве, па тако га и ово не чуди.
„Османијева наравно користи сваку прилику. Значи, ако се та „Пандорина кутија“ отвори и ако се усвоји резолуција о Сребреници, никоме неће бити добро. Османијева пуца на ту лопту да се Срби означе као геноцидан народ како би лакше успели да се отарасе чињенице да без Србије не могу да постану држава у правном смислу,“ каже Анђелковић
Манипулација Запада
Анђелковић додаје и да је циљ јасан, да некога треба окривити за све на Балкану. А од самог почетка био је циљ Запада да се за то окриве, ко други него Срби – јер смо од старта у свету сатанизовани.
„Јасно је да Запад од самог почетка покушава да сву кривицу за ратове на Балкану свали на Србе и то није никаква тајна. То раде од самог почетка рата на овим просторима. Чињеница је да је Хрватска протерала 250.000 Срба, а из града Сарајева протерано је више од 100.000 хиљада. Протерани Срби са Косова и Метохије још се пописују јер, етничко чишћење од Срба још траје. То је такође геноцид над Србима али, овде се тезе обрћу, како би се кривци оправдали, а самим тим и њихови западни ментори и помагачи у свему томе,“ подсећа наш саговорник.
Османијева је иначе изјавила је да би чланство такозваног Косова у Савету Европе омогућило члановима породица несталих приступ Европском суду за људска права, што значи да би могли да туже Србију, преносе приштински медији. Како је додала, они би могли да туже Србију за повреду права на живот њихових најмилијих, за повреду права на људско достојанство и друга права.
Када је реч о пријему тзв. Косова у Савет Европе, комитет министара СЕ тек треба о томе да одлучује, а према речима министра спољних послова Србије, та седница је заказана за 16. и 17. мај.