РУСИЈА

Небензја: Ситуација у БиХ се нагло погоршава; Русија категорички против резолуције о Сребреници

Руски амбасадор у Уједињеним нацијама Василиј Небензја изјавио је да се ситуација у Босни и Херцеговини нагло погоршава и да Савет безбедности УН мора да одреагује и помогне у спречавању сукоба. Русија, као гарант Дејтонског споразума којим је у БиХ окончано крвопролиће, не може да затвара очи на то што се сада дешава у земљи.
Sputnik
„Разлог због чега је Руска Федерација затражила данашњи састанак је нагло погоршање ситуације у Босни и Херцеговини. Ионако крхка ситуација у овој земљи ризикује да се у најскорије време још више погорша. У овој сали често чујемо да Савет безбедности мора да спречи сукобе, многе државе ову тему проглашавају главном у својим активностима, о томе често расправља и генерални секретар УН. Ситуација у Босни и Херцеговини је, по нашем мишљењу, управо случај где Савет може да се докаже у смислу превенције“, објаснио је дипломата, напомињући да Савет безбедности „треба да одреагује на ситуацију“.
„Не можемо да останемо по страни и не реагујемо на крик за помоћ“, рекао је он мислећи на писмо и излагање српског члана Председништва БиХ Жељке Цвијановић.
Њено писмо говори о забринутости српског становништва, истакао је Небензја, додајући да је ово ситуација у којој СБ УН може да допринесе спречавању даљег погоршања ситуације.
„Рат је однео велики број жртава, ни на једној страни није било само невиних, а на другој само злих. Свака страна има свој дуг према другом и Сребреница није једини мрачна страница тог рата“, рекао је он.
Небензја је подсетио да је Дејтонски споразум тридесет година гарант мира, али да се сада већ неко време крше његови принципи. Он је указао као посебан проблем на деловање тзв. сталног представника Кристијана Шмита који се понаша као апсолутни владар, а Запад га само подстиче на такво понашање.

Политички мотивисан нацрт резолуције ─ могућа ланчана реакција

Промовисање нацрта резолуције ГС УН о „геноциду у Сребреници“ крши Дејтонски споразум, додао је он. Овај нацрт је једностран и политички мотивисан.
„Нацрт резолуције Генералне скупштине УН о Сребреници је једностран, политички мотивисан и нема везе са наведеним циљем овековечавања сећања на жртве трагедије 1995. године. Очигледно је да аутори настоје да у формату документа ГС УН потврде класификацију историјских догађаја која задовољава само њихове интересе. Предложени документ уопште не испуњава циљеве промовисања међуетничког помирења у БиХ. Да и не помињемо чињеницу да би, у случају да се о њему гласа, могао да изазове ланчану реакцију у целом свету“, оценио је дипломата.
Према његовим речима, „ране босанскохерцеговачког друштва су превише свеже, а проблеми у земљи сувише озбиљни да би се овај нацрт изнео на Генералну скупштину. Народи БиХ прво морају сами доћи до консензуса у погледу оцене своје историје. Ми смо категорички против овог нацрта и позивамо све разумне државе да учине исто“.
Како је истакао Небензја, стални представник БиХ у УН Златко Лагумџија и „одређени број његових западних покровитеља у Генералној скупштини УН“ сада промовишу нацрт резолуције о догађајима у Сребреници „без неопходне сагласности Председништва БиХ“.
„Према Уставу, који је у овој ситуацији бесрамно погажен, спољнополитичка питања морају се решавати консензусом сва три члана Председништва“, нагласио је Небензја.
Према његовим речима, нечувено је и неприхватљиво да су два члана Председништва БиХ, као и министар спољних послова и стални представник БиХ при УН у Њујорку, „одједном заборавили“ на потребу да прибаве сагласност сва три државотворна народа, пре свега Срба, када су почели да промовишу ову више него провокативну иницијативу“.
Како је истакао Небензја, скоро трећина становништва Босне и Херцеговине је категорички против ове резолуције, о чему сведоче и митинзи хиљада Срба у тој земљи.
„Нема сумње да су ови поступци искључиво политичке природе, ово је намерно кршење мировног споразума и груба узурпација дејтонских функција Председништва БиХ. Њихове последице по земљу тешко је и замислити. Не може се искључити да се неће ограничити на саму БиХ и да ће довести до дестабилизације читавог Балкана“, оценио је руски дипломата.
Према његовим речима, крајње цинично је да је Немачка – земља која је извршила највећи геноцид у читавој историји човечанства у 20. веку, преузела вођство у промоцији овог документа.
„Ова чудовишна чињеница остаће заувек у светској историји. Тешко је заборавити и да је Немачка активно учествовала у распаду Југославије. Јер први пут после Другог светског рата немачки авиони 1995. године извршили су борбене летове за бомбардовање Сарајева“, подсетио је стални представник.
Очекивано гласање у мају у Генералној скупштини о резолуцији коју су предложиле Немачка и Руанда о геноциду у Сребреници у јулу 1995. године и забрани негирања чињенице геноцида, према мишљењу руководства Србије и Републике Српске БиХ, проглашава Србе за „геноцидни народ“ и поставља питање легитимитета постојања РС БиХ.
Према нацрту резолуције, Генерална скупштина УН „одлучује да се 11. јул одреди за Међународни дан комеморације и сећања на геноцид у Сребреници 1995. године, који ће се обележавати сваке године“. У тексту се осуђује „негирање геноцида у Сребреници“.

О мешању Запада у послове суверених земаља

Небензја је, такође, чланицама Савета безбедности навео примере мешања Запада у послове суверених држава, истакавши да западне земље не сносе никакву одговорност за ове акте агресије.
„Знамо много примера мешања Запада у питања суверених држава“, рекао је он.
Небензја је подсетио да су само на Балкану чланице НАТО-а „два пута бомбардовале територију бивше Југославије“ – 1995. и 1999. године.
„Међутим, када је реч о одговорности чланица НАТО-а за почињене злочине, међународно право, по логици западних престоница, као да престаје да постоји. За агресију против суверене Југославије још нико није одговарао“, нагласио је дипломата.
Он је напоменуо да западне земље „кукавички покушавају свим силама да избегну“ чак и разговоре на ову тему.
„То смо сви могли да видимо у марту, када су наше западне колеге једноставно блокирале одржавање седнице Савета безбедности на иницијативу Русије поводом 25. годишњице агресије НАТО-а на Југославију. Ово је такође савршена илустрација западног лицемерја“, закључио је Небензја.
СВЕТ
Цвијановићева на седници СБ УН: Српска је за мир, а бошњачки званичници прете ратом /видео/
Коментар