Како наводи лист, књиге су украдене из националних библиотека Летоније, Финске, Француске, Немачке, Чешке и других земаља. Најтеже је погођена библиотека Варшавског универзитета у којој је нестало 78 књига.
Као пример крађе, Њујорк тајмс наводи случај када су у априлу 2022. два мушкарца дошла у библиотеку Универзитета у Тартуу (Естонија) и представила се као Украјинци који беже од рата.
„Ујак“ и „нећак“ су желели да се упознају са првим издањима дела Александра Пушкина и Николаја Гогоља, објашњавајући да су проучавају цензуру у царској Русији. Четири месеца касније испоставило се да је осам књига које су „Украјинци” тражили замењено висококвалитетним факсимил копијама.
Како је раније писао француски лист Ле Парисиен, истрага о крађама књига широм Европе названа је „операција Пушкин“. Према подацима Европола, девет особа је већ приведено због сумње за крађу, сви су држављани Грузије.
Њујорк тајмс појашњава да у потрази за ретким руским књигама, криминалци путују по Европи аутобусима са библиотечким картама (понекад под измишљеним именима) и праве висококвалитетне копије књига, којима замењују оригинале.
Погледајте и: