РЕГИОН

Црна Гора пред одлуком: Београд или Сребреница!

Политичка Подгорица још je делимично под контролом западних сила и није искључено да гласа за резолуцију о геноциду у Сребреници, што би свакако утицало на односе са Београдом, али много више на унутрашње политичке односе у самој Црној Гори, мишљења је Стевица Деђански.
Sputnik
Званична Влада Црне Горе се засад није изјаснила да ли ће или не гласати у Уједињеним нацијама за нацрт Резолуције о геноциду у Сребреници коју су предложиле Немачка и Руанда.

Не би требало, али могло је и горе

Међутим, иако одговор још није познат противљење да Подгорица гласа за већ је изразила чланица Владе, просрпска Социјалистичка народна партија (СНП) као и председник Демократске народне партије Милан Кнежевић, који је поручио премијеру Црне Горе Милојку Спајићу да не рачуна на његову подршку.
Професор Стевица Деђански, председник Центра за развој међународне сарадње, сматра да Црна Гора не би требало да гласа за ову резолуцију, али да исто тако треба бити свестан да су Србији са овом државом, као и њој, потребни добри односи.
„Јасно је наравно да би то била грешка и да би у Београду то изазвало одређен степен неразумевања, али сви знамо да у Подгорици још увек странци имају надзор. С друге стране, ако ћемо да се тешимо, да је Мило Ђукановић на власти о томе се не би ни секунда размишљало већ би се одмах прихватило“, каже наш саговорник.

Подгорица је још у рукама станаца

По његовом мишљењу, влада у Подгорици има и просрпске елементе у себи и тешко је да ће добити сагласност у вези са овом ствари.
„Наравно, то је битан чинилац јер премијер владе Црне Горе мора да води рачуна и о томе да ли ће имати владу уколико тако нешто одуче, да кажем на своју руку на лицу места, то јест на самом гласању што може лако да с деси“, напомиње Деђански.
Он сматра да ни Подгорици није лако да донесе одлуку по овом питању, јер се налази између чекића и наковња.
„То јест, с једне стране имају притисак западних сила да гласају за ту резолуцију док са друге стране имају народ који им је дао поверење на изборима да заступају њихове интересе. А није у интересу већинске Црне Горе да гласајући за ову резолуцију покваре односе с Београдом па и са Републиком Српском са којом су недавно, да кажемо, и обновљени и поново успостављени“, објашњава Деђански.

Треба бити мудар

У том контексту наш саговорник каже да у овој ситуацији треба бити мудар и проценити шта је дугорочно у интересу.
„Дакле, да ли нам је у интересу да прекинемо због овога односе са Подгорицом ако гласају за, или да се боримо даље да обновимо до краја односе са овом државом са којом имамо више заједничког неко са било којом другом на Балкану“, истиче Деђански.
Потпредседник Владе Црне Горе Драгослав Шћекић, сматра да не би требало да у Уједињеним нацијама Подгорица подржи резолуцију о геноциду у Сребреници, јер би то могло додатно да подигне тензије у региону и Црној Гори, као и да Црна Гора није та која би требала да било који народ у овом моменту назива геноцидним.
Он је рекао да ће, уколико платформа о гласању у Уједињеним нацијама буде на дневном реду Владе, гласати против и додао да Црна Гора не жели да од српског народа направи непожељну слику у свету. Према његовим речима, СНП би на исти начин реаговао и да је у питању неки други народ.
Он је истакао да је региону потребна нова атмосфера и комуникација која води у правцу превазилажења граница и разлика.
РЕГИОН
Кнежевић: Црна Гора мора гласати против резолуције не само због Србије, већ и због себе
РЕГИОН
Где су се сакриле српске странке и организације у Црној Гори: Сребреница пролази без последица
Погледајте и:
Коментар