За највећи хришћански празник из порте манастира у Грачаници верници су пожелели мир и благостање.
"Да живимо у миру и заједно, на нашим просторима где и јесмо. Да да Господ мира и благостања и да живимо у слози", рекао је Миодраг Живић за Танјуг.
Како каже Душан Борисављевић, за Србе који живе на КиМ "симболика је веома битна".
"Да би били спашени, морамо да страдамо. Ми овде страдамо годинама и чекамо да будемо спашени. Да живимо у љубави и благостању овде са својим породицама још најмање 500 година", рекао је Борисављевић.
Један од верника пожелео је да празник прославимо са својим породицама и пријатељима, и да "ширимо љубав а не рат, ни овде, ни било где у свету".
Поноћној васкршњој литургији у Грачаници присуствовао је и заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију, Борислав Тајић који је поручио да је Србија увек била и увек ће бити уз свој народ на простору КиМ и да ће учинити све да тако и остане.
"Учинићемо све кроз институције државе Србије, са сваког радног места, ма где били, али и из поштовања себе и свог идентитета да тако буде и остане. То се ничим не сме забранити, поготово директору Канцеларије Петру Петковићу, ни никоме другом, поготово када је разлог нашег присуства овде, да се буде тамо где припадамо, крај свог народа на КиМ", рекао је Тајић.
Тајић је додао да у тешким временима када мноштво и моћ јаких диктирају своја правила, плаћамо скупу цену нашег опстанка.
"Овде где нас наша вера води на челима љубави, братољубља и човекољубља, мира и суживота пружимо руке упућене свима који на тим основама желе сарадњу и договор међу људима и народом", додао је Тајић.
Директору Канцеларије за Косово и Метохију Петру Петковићу приштинске власти забраниле су да на Ускрс буде са народом на Косову и Метохији. Он је планирао да за Васкрс присуствује поноћној литургији у манастиру Високи Дечани, а да на Васкршње јутро присуствује васкршњој служби у манастиру Грачаница, а потом и сусрету и куцању васкршњим јајима са најмлађима у манастиру Драганац.
Литургија у Северној Митровици у цркви светог Димитрија
На најрадоснији хришћански празник – Васкрс, у цркви светог Димитрија у Северној Митровици, јутарњу васкршњу литургију, у присуству великог броја верника, служили су протојереји Ђорђе Стефановић и Далибор Лазић.
Као и током поноћне литургије и литије, и јутрос је храм био пун верника, највише деце и младих, који су се сабрали како би се причестили и помолили.
У току литургије, прочитана је васкршња посланица поглавара Српске православне цркве партијарха Порфирија, којом се слави васкрсење Господње и наводи потреба за молитвом за "страдалну браћу и сестре на Косову и Метохији, који су живи израз наде, љубави, трајања и претрајавања у распетом и васкрслом Христу".
Након литургије и причешћа, уследило је освећење васкршњих јаја, која су затим подељења верницима, преноси Косово онлајн.
Васкрс у Штрпцу
Литургијом у цркви Светог Николе, у присуству великог броја верника, и у Штрпцу је данас прослављен највећи хришћански празник - Васкрс. Свету литургију је служио протојереј Бошко Клисарић, а након причешћа верника прочитана је и васкршња посланица поглавара Српске православне цркве патријарха Порфирија, преноси Косово онлајн.
Протојереј Клисарић казао је да данас славимо васкрсење и победу живота над смрти.
"Васкрс је наш најрадоснији празник, најсветији, славимо га, јер је Христос победио смрт и васкрсао. Кад је Христос васкрсао радост празника се пронела целом васељеном. Најпре се јавио женама мироносницама, јер су оне веровале у Господа, нису се уплашиле и побегле. Сва туга и страдање на Васкрс су се претвориле у радост. Јевреји су очекивали месију који ће доћи да их избави из ропства, а Христос је дошао да избави цео људски род, од робовања греху, смрти и ђаволу. Свим православним хришћанима честитам празник уз поздрав Христос васкрсе - Ваистину васкрсе", поручио је он.
Бобан Сталетовић је последњу, страсну седмицу поста провео на Светој гори, а Васкрс, како и доликује, дочекује са породицом.
"Био сам са пријатељима на Светој гори, дуго смо планирали одлазак и, хвала богу испунила нам се жеља да будемо на страсну седемицу на Светој гори. Поред Хиландара, где смо били две ноћи, били смо и у пет других манастира. Утисци су прелепи и свако ко може и ко има вере у себи треба тамо да оде, јер је то извор вере и хришћанства. Богослужења су невероватно лепа. Вратили смо се, јер је Васкрс породични празник и да бисмо га провели са породицама", казао је Сталетовић.
Славица Цвијановић, живи у Београду, али је одлучила да највећи хришћански празник проведе у свом родном крају. Каже, вера је српски народ очувала на овим просторима
"Са задовољством сам дошла да присуствујем литургији, уз ову масу људи која се окупила у Сиринићкој жупи. Осећам се јако лепо и свим људима који имају жељу да дођу и посете Косово поручила бих да је овде питом и гостопримљив народ и мислим да нигде не постоји оваква природа и људи. Свим верницима желим да на најлепши начин прославе данашњи дан уз госте, трпезу и славље. Одушевљена сам колико се људи окупило, и Жупу је очувало то што су верници православне цркве и што су остали на овим просторима", казала је Цвијановић.
У цркви су верницима подељена и васкршња јаја, па су се најмлађи након литургије такмичили чије је јаје јаче.
Васкршње литургије служене су данас и у Готовуши и Севцу у општини Штрпце, пише Косово онлајн.
Погледајте и: