У Саборном храму у Сарајеву литургију је служио митрополит дабробосански Хризостом, а у цркви Светог Георгија у Доњој Сопотници код Горажда, где се традиционално окупљају православни верници из Горажда и околине, литургију је служио јереј Марко Марковић, гораждански парох, преноси Танјуг.
Први пут након више од три деценије поноћна Васкршња литургија служена је у саборној цркви Свете Тројице у Мостару. Литургију су служили мостарски свештеници СПЦ Душко Којић и Марко Гојачић, као и предратни мостарски парох Алекса Зубац, који је служио у Мостару од 1975. до 1992. године.
Јереј Марко Марковић, гораждански парох је честитао најрадоснији хришћански празник Васкрс и поручио да је овај дан, између осталог прилика и за оснаживање породичних, али и комшијских односа.
"Васкрс је празник победе живота над смрћу јер на овај дан, господ наш, Исус Христ је васкрсао из мртвих и својим васкресењем даровао наду за живот вечни свима који живе онако како Бог жели и заповеда и који служе његовом светом имену", рекао је Марковић у беседи након литургије.
Додао је да у овом времену које је препуно раздора у свету пре свега желимо мир од бога свима, више слоге и разумевања међу људима, да поштујемо и волимо једни друге, да будемо једни другима прави пријатељи и добре комшије, сарађујемо и трудимо се заједно на благо свих.
У порти цркве Светог Георгија која је централно место духовности православаца овог подручја данас се одржава и традиционална васкршња туцијада за коју су се верници спремали данима и на Велики петак у порти цркве традиционално фарбали васкршња јаја која симболизују веру у нови живот. На крају овог догађаја биће одабрано најлепше и најтврђе васкршње јаје.
Агенција Фена подсећа да је црква Светог Георгија већ дуже време у фокусу интересовања археолога јер је поред основне функције, занимљива и због богате прошлости.
Храм Светог Георгија у Доњој Сопотници саграђен је 1454. године као задужбина Херцега Стјепана Вукчића Косаче, а овај комплекс је иначе под заштитом државе. Специфичан је што је при храму 1519. године основана прва штампарија у БиХ, а друга на Балкану, захваљујући Божидару Горажданину.
Штампарија је снабдевала цркве и манастире богослужбеним књигама. Под окриљем цркве штампане су у 16. веку три књиге, а њихови оригинални примерци и делови чувају се у Венецији, Дубровнику, Трговишту, Београду и Санкт Петербургу.
Старешина саборне цркве Свете Тројице у Мостару, Душко Којић је у беседи након Васкршње литургије верницима поручио да у дубини свога срца пронађу ускрслог Хиста, да се с њим сретну, да му се обрадују и да као такви загрле једни друге и цели свијет.
"Дође празник вакрсења и ми Мостарци дочекамо да служимо Васкрс у саборном храму. Он још није завршен, још чека своје васкрсење, он је прошао страдање и дочекаће васкрсење и зато смо се определили да ове године у још незавршеном храму пронесемо поруку васкрсења", казао је Којић.
Саборна црква Свете Тројице до рата је била највећи православни храм на Балкану, а до темеља је срушена на почетку рата 1992. године. Обнова је започела 2010. године. До сада су завршени спољни грађевински радови, а следи унутрашње уређење цркве.
Погледајте и: