„Наша врата за мировне преговоре су отворена. Увек су била, јесу и остају отворена. Увек ћемо бити спремни да на белоруском тлу одржимо преговоре који ће, надамо се, допринети обнављању мира и окончању крвопролића у Украјини“, рекао је Алејник.
Он је, међутим, истакао да „све зависи од политичке воље“.
„И, наравно, овде ћемо рачунати на политичку вољу украјинског руководства. Видимо и примећујемо да би народ Украјине данас све више волео обнову мира и окончање патње са којом се суочава. Али данас је све у рукама политичара“, оценио је белоруски министар.
Он је додао да се Минск нада да ће се пре или касније мировни преговори о решавању сукоба у Украјини наставити, као и да ће се заиста наставити у правом формату, између Русије и Украјине.
„Наравно, и ми себе видимо као део тог процеса, јер овај сукоб директно утиче на Белорусију“, рекао је Алејник.
О распоређивању снага НАТО-а на границама Русије и Белорусије
Коментаришући распоређивање снага НАТО-а у Сувалкском коридору, Алејник је рекао да Минск не искључује да би овај контингент могао тамо остати трајно.
„Пажљиво пратимо ове вежбе, као и многе друге. Наравно, ови страхови имају врло очигледну основу“, рекао је Алејник, одговарајући на питање да ли постоји забринутост да би део или цео контингент распоређен због вежби у Сувалкском коридору могао тамо да остане трајно или дугорочно.
Министар је подсетио на недавну изјаву једног од америчких генерала да ће јединица која је привремено стационирана у Литванији тамо остати на неодређено време.
„И то је директна потврда да, заправо, део војних јединица које се тамо шаљу на вежбе остају тамо за стално. Дакле, то је очигледна чињеница“, рекао је Алејник.
Он је подсетио да је пољски министар спољних послова позвао на формирање тешке бригаде за брзо реаговање на ситуације у суседним земљама.
„Размислите о значењу онога што је речено. И то говори министар спољних послова, а не одбране“, приметио је Алејник.
Белоруски министар је истакао да са територије Белорусије неће бити претње.
„Кључна ствар је да је Белорусија увек била и остала мирољубива држава. Са територије Белорусије никада није било и неће бити претње. По нашем уставу не може се вршити агресија са територије Белорусије. То су постулати који су непоколебљиви“, истакао је он.
Према његовим речима, концепт националне безбедности и војна доктрина Белорусије усвојени на Белоруском народном сабору јасно говоре о могућности и способности земље да осигура своју безбедност, своју одбрамбену способност свим расположивим снагама и средствима, укључујући савезничке односе са Русијом и односима у сфери сарадње између ресора одбране две земље.
Погледајте и: